font_preload
PL / EN
Alert PAP 3 grudnia, 2018 godz. 9:30   
REDAKCJA

Wiceprezydent Warszawy: Będziemy się starali o bezpłatną wymianę kopciuchów

smog warszawa

Będziemy się starali, żeby wymiana tzw. kopciuchów była bezpłatna – mówił w poniedziałek wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Zapowiedział, że miasto chce zwiększyć dotacje związane z likwidacją kopciuchów i zapewnić całkowitą dopłatę na ich wymianę.

Rabiej podkreślił w Polskim Radiu 24, że do działań w kwestii smogu, które były dotychczas prowadzone przez miasto i rząd, obecne władze Warszawy dokładają „bardziej spójny system”, żeby – jak mówił – „przede wszystkim załatwić sprawę tych nieszczęsnych pieców – kopciuchów”.

„Tutaj będą duże dotacje, większe niż do tej pory. Myślimy o tym, że to jest rzeczywiście problem, zwłaszcza dla tych osób najuboższych, których nie stać po prostu na wymianę pieca, nawet jeżeli mają dopłacić kilkaset złotych” – powiedział wiceprezydent. „Będziemy starali się, żeby ta dopłata była całkowita, to znaczy, żeby wymiana pieca była całkowicie bezpłatna” – podkreślił Rabiej.

Jak dodał, miasto pracuje teraz nad szczegółami, aby mogło to zostać uruchomione od przyszłego roku. „Prezydent (Warszawy, Rafał) Trzaskowski powiedział, że ma być to nasz priorytet i jest to nasz priorytet. W tej chwili przygotowujemy się do tego, jak to zrobić i jak to zabudżetować” – wskazał wiceprezydent.

Dodał, że w tej sprawie trzeba „skoordynować też działania z rządem”. W ocenie Rabieja rząd „dużo pomaga” w zakresie pieców węglowych i walki ze smogiem. „Tutaj akurat jesteśmy po tej samej stronie” – zaznaczył. „Powietrze jest najgorsze w polskich miastach i coś z tym trzeba zrobić” – ocenił. „Trzeba widzieć problem i starać się go rozwiązać. Ważne jest to, żeby skoordynować to, co robi rząd, z tym, co robi samorząd, żeby to nie były dwie różne ścieżki” – powiedział wiceprezydent.

Polska Agencja Prasowa