Ministrowie z wielu państw potwierdzili swoją obecność na trzecim posiedzeniu Rady Doradczej Południowego Korytarza Gazowego, który odbędzie się 23 lutego w Baku – poinformowało azerskie ministerstwo energetyki. Uczestnicy spotkania chcą podkreślić wolę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy za pomocą dostaw gazu kaspijskiego.
Pierwsze spotkanie Rady odbyło się 12 lutego 2015 roku. Do ostatniego doszło 29 lutego 2016 roku. Udział w tegorocznym zjeździe potwierdzili: minister rozwoju gospodarczego Włoch Carlo Calenda, minister energetyki i środowiska Grecji Giorgos Stathakis, minister energetyki Bułgarii Nikolay Pavlov a także minister ochrony środowiska i energetyki Chorwacji Slaven Dobrovic.
Warto wspomnieć, że także Stany Zjednoczone zapowiedziały obecność swoich przedstawicieli. Skład osobowy delegacji wysokiego szczebla nie jest jeszcze znany. Ponadto w ramach wizyty planowane są również spotkania ministrów z szefem azerskiego resortu energetyki Natigiem Alijewem.
– Jeżeli chodzi o przedstawicieli międzynarodowych instytucji finansowych, to swój udział potwierdził Bank Centralny, którego delegację będzie reprezentował Riccardo Puliti oraz Europejski Bank Inwestycyjny, który będzie reprezentowany przez Flavię Palanza, dyrektor departamentu ds. Europy Środkowej i Południowej. Azerbejdżan potwierdza również udział w posiedzeniu Rady wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza.
Poparcie wszystkich stron
Przypomnijmy, że podczas ostatniej wizyty w Brukseli prezydenta Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem Wysoki Przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini podkreśliła, iż współpraca z Baku jest dla UE niezwykle istotna. Tak samo jak kwestia budowy Południowego Korytarza Gazowego.
Wart 45 mld dolarów projekt Południowego Korytarza Gazowego jest przeznaczony dla dostaw azerskiego gazu do Europy. Surowiec ma być przesyłany siecią 3 tys. km gazociągów od Baku na południe Włoch przez terytorium Gruzji, Turcji, Grecji i Albanii. Korytarz składa się z z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP), Gazociągu Trananatolijskiego (TANAP) oraz Gazociągu Transadriatyckiego (TAP).
Oczekuje się, że pierwsze atomy kaspijskiego gazu trafią na Stary Kontynent na przełomie 2019-2020 roku. Początkowo przez Południowy Korytarz Gazowy ma być przesyłane 16 mld m3 gazu – 6 mld m3 do Turcji a 10 mld m3 do Europy.
Trend/Piotr Stępiński