Rada Ministrów chce dofinansować rozbudowę infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej

25 sierpnia 2022, 12:45 Alert

Rada Ministrów chce wprowadzić program wspierania inwestycji w elektrownie jądrowe w województwie pomorskim. – Inwestycje infrastrukturalne mają umożliwić sprawną realizację infrastruktury energetycznej lokalizowanej na terenie tego województwa, w szczególności elektrowni jądrowe – podano w komunikacie.

Bałtyk fot. EAK

Elektrownia jądrowa w woj. pomorskim

Rada Ministrów planuje wprowadzić stałe wsparcie dla inwestycji w infrastrukturę elektrowni jądrowej oraz sieci przesyłowej elektroenergetycznej w województwie pomorskim. Program ma zostać uruchomiony w trzecim kwartale tego roku i potrwać do 2029 roku.

– Rząd planuje ustanowienie wieloletniego programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z budową elektrowni jądrowej w województwie pomorskim na lata 2022-2029, który zakłada budowę infrastruktury hydrotechnicznej w gminach Choczewo i Krokowa oraz budowę i przebudowę dróg, zapewniających dojazd do tych miejscowości, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Wartość programu szacowana jest na blisko 4,8 miliarda złotych – podano w komunikacie.

Program będzie obejmować budowę infrastruktury hydrotechnicznej na obszarze gmin Choczewo lub Krokowa oraz na obszarach morskich RP, w szczególności na potrzeby elektrowni jądrowej. Fundusze pokryją również budowę drogi krajowej, która zapewni dojazd do elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Infrastruktura kolejowa zostanie zmodernizowana i zbudowana tam gdzie to konieczne, na obszarze gmin Nowa Wieś Lęborska, Lębork, Wicko, Łeba, Wejherowo, Choczewo, Gniewino i Krokowa.

Wykonawcą jest dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad oraz spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

ISBnews/Maria Andrzejewska

Przybyszewski: Iran chce porozumienia z Zachodem, ale na swoich zasadach