AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Niemcy dają znów Rosjanom czas w Rafinerii Schwedt, a Polacy czekają

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Ministerstwo gospodarki i klimatu przedłużyło zarząd powierniczy akcji rosyjskiego Rosnieftu w Rafinerii Schwedt do 10 września 2024 roku. Trwają spekulacje mediów o tym, że zrezygnują z wywłaszczenia w zamian za ugodę z Rosjanami, którzy wybiorą kupca. Polski Orlen może wypaść z gry.

Resort odwołuje się do porozumienia z rosyjskim Rosnieftem o zbyciu jego 54 procent akcji Rafinerii Schwedt (PCK Schwedt) jako najbezpieczniejszego i najszybszego sposobu na dalsze inwestycje oraz zabezpieczenie tego zakładu.

– Według przecieków medialnych rozważane przez resort gospodarki wywłaszczenie Rosnieftu natrafiło na opór urzędu kanclerskiego (obawy o odwet Moskwy) i ministerstwa finansów (wielomiliardowe odszkodowanie). Z drugiej strony groźba wywłaszczenia mogła być środkiem nacisku na Rosnieft – tłumaczy Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

[tt]W grze było wywłaszczenie analogiczne do ruchu rządu Niemiec wobec Gazprom Germania, ale Rosjanie sugerowali w swych mediach możliwość odwetu w postaci odcięcia dostaw ropy z Kazachstanu przez Ropociąg Przyjaźń[/tt]. Ugoda pozwoli uniknąć takiego scenariusza, choć Polacy zapewniali, że udostępnią naftoport w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw w takim scenariuszu. – Zobaczymy, jak będzie Rosnieftowi szło poszukiwanie partnera do nabycia udziałów, a chodzi nie tylko o rafinerię PCK w Schwedt, ale też o udziały w MiRo w Karlsruhe i Bayernoil w Vohburgu/Neustadt. I – o ile w ogóle – kogo wybiorą jako partnera i jak odniesie się do tego Berlin – przypomina Kędzierski.

W przeszłości trwały rozmowy z udziałem polskiego Orlenu w sprawie ewentualnego zastąpienia Rosnieftu w Schwedt. Te jednak nie przyniosły skutku, podobnie jak wejście Unimotu z Polski zamiast Shella dzierżącego do niedawna pozostałe akcje tej rafinerii.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Możejki 2, czyli Polacy w niemieckiej rafinerii (ANALIZA)


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

Putin zwalnia ministra, który następnie zostaje znaleziony martwy

W miniony weekend rosyjskie lotniska dotknęły liczne opóźnienia, a znaczna część lotów została odwołana. W poniedziałek Putin odwołał ze stanowiska...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...

Udostępnij:

Facebook X X X