Nie ma derusyfikacji Rafinerii Schwedt, a Rosjanie i tak idą do sądu

18 kwietnia 2023, 06:00 Alert

Rosyjski Rosnieft zaskarżył przedłużenie zarządu powierniczego w Rafinerii Schwedt w Niemczech, w której posiada 54 procent akcji. Polacy domagają się derusyfikacji tego obiektu.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.
Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Sprawa Rosnieftu przeciwko zarządowi komisarycznemu wprowadzonemu pierwotnie po inwazji Rosji na Ukrainie w lutym 2022 roku została odrzucona przez sąd, który uznał, że rząd w Berlinie miał mandat do zapewnienia w ten sposób bezpieczeństwa dostaw ropy oraz paliw. Zarząd powierniczy oznacza pracę w tej samej strukturze, ale pod kontrolą regulatora Bundesnetzagentur, bez wywłaszczania Rosjan.

Kancelaria Malmendier Legal obsługująca Rosnieft w sprawie Schwedt uznała, że przy drugim podejściu do przedłużenia zarządu komisarycznego 15 marca doszło do zmiany sytuacji wymagającej nowego podejścia. Rosnieft domaga się także rekompensat za stracone przychody z tytułu porzucenia ropy rosyjskiej w Rafinerii Schwedt w Niemczech wschodnich, przez które musiała obniżyć przerób do połowy mocy.

Rafineria Schwedt odebrała już kilka ładunków ropy spoza Rosji przez naftoport w Gdańsku. Nie rozwinęła jednak skali podobnej do Rafinerii Leuna, również na wschodzie Niemiec, która pracuje z pełną mocą korzystając między innymi z dostaw przez polski obiekt. Warszawa domaga się od Berlina derusyfikacji Schwedt, mającej być przedmiotem porozumienia polsko-niemieckiego między resortami odpowiedzialnymi za energetykę.

Niemcy nie zdecydowali się jeszcze na ten krok, ale trwają przygotowania nowelizacji o ustawy o bezpieczeństwie energetycznym, która może być podstawą do wyrzucenia Rosnieftu z Rafinerii Schwedt. Pojawiły się spekulacje na temat wejścia do akcjonariatu polskiego PKN Orlen, który jednak wzbudził niechęć na rynku niemieckim.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Ambasador Niemiec: Nie skupiajmy się na Nord Stream 2. Chcemy ścisłej współpracy z Polską (ROZMOWA)