Rafineria Schwedt robi ukłon w stronę sztucznej inteligencji

10 czerwca 2024, 14:30 Alert

Rafineria PCK w Schwedt eksperymentuje ze sztuczną inteligencją. Industrial Analytics, firma należąca do niemieckiego koncernu Infineon AG, zapewnia jej wsparcie w tym procesie.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.
Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

– Celem jest stworzenie bazy danych, która ostatecznie pomoże to nie tylko w przetwarzaniu 25 różnych dostępnych obecnie rop naftowych, z których każda jest optymalnie dopasowana, ale także w wykorzystaniu systemów produkcyjnych w taki sposób, aby zoptymalizować wykorzystanie materiałów i inwestycji – powiedział Frank Stargardt, dyrektor ds. wsparcia i usług dla kontrahentów w rozmowie z lokalną gazetą Märkische Oderzeitung (MOZ).

Rafineria PCK, która nadal jest w 54 procentach własnością rosyjskiego koncernu Rosnieft, od początku 2023 roku nie korzysta z rosyjskiej ropy, od której była poprzednio całkowicie zależna. Obecnie udaje się rafinerii przerobić nie więcej niż 8,5 miliona ropy rocznie.

Schwedt kupuje przez naftoporty w Rostocku i Gdańsku ropę na rynkach międzynarodowych, natomiast 1,2 miliona ton ropy kupowanej jest w Kazachstanie.

MOZ / Aleksandra Fedorska

Największa rafineria na południu Rosji stoi, a drony Ukrainy dbają by nie ruszyła