Rakietowcy na ćwiczeniu KOBUZ-15

18 września 2015, 12:00 Alert
slajder-3-brop.640×300

(DGRSZ)

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce ponad 700 żołnierzy z pododdziałów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej weźmie udział w ćwiczeniu taktyczno-specjalnym pk. Kobuz-15. Odbędzie się ono w terminie 19-23.09.2015 r.

Celem ćwiczenia będzie doskonalenie umiejętności i sprawdzenie zgrania systemów walki ćwiczących pododdziałów, m. in. 33 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Gdyni i 36 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Mrzeżyna.

Zwieńczeniem ćwiczenia będą strzelania bojowe przeciwlotniczych zestawów rakietowych S-125 Newa SC i zestawów GROM oraz armat przeciwlotniczych ZU 23-2. Do strzelań bojowych zaplanowanych na 23 września przygotowano 13 rakiet NEWA, 14 rakiet GROM oraz 1300 naboi 23 mm do armat ZU 23-2.
Strzelania bojowe poprzedzone zostały serią treningów, ćwiczeń i szkoleń, mających na celu zgranie i przygotowanie obsług do wykonania zadania bojowego na najwyższym poziomie. Podczas dziennych i nocnych strzelań oraz ćwiczeń z kierowania ogniem przeciwlotnicy współpracoiwac będą z pilotami samolotów Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego, F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz operatorami imitatorów celu powietrznego typu Szogun, symulujących ataki z różnych kierunków i na różnych wysokościach.

Coroczne strzelania bojowe na usteckim poligonie realizowane od początku lat 90. są najważniejszym zadaniem szkoleniowym dywizjonów rakietowych 3 BR OP oraz pododdziałów pozostałych rodzajów wojsk.
Ćwiczenie KOBUZ-15 realizowane jest zgodnie z procedurami obowiązującymi w NATO, a jego tematem będzie „Prowadzenie działań bojowych dywizjonów podczas osłony ważnego obiektu w przydzielonej strefie odpowiedzialności”. W ramach ćwiczenia realizowane będą różne epizody taktyczne, a ćwiczący doskonalić będą umiejętności w zakresie planowania i organizowania działań bojowych, a w szczególności kierowania walką, umiejętności i nawyki związane z efektywnym kierowaniem środkami bezpośredniej osłony przeciwlotniczej oraz działaniem zespołowym w zakresie utrzymania i odtwarzania gotowości do działań jak również procedury pozyskiwania i dystrybucji informacji o sytuacji powietrznej.