Raport: Energetyka węglowa w większości państw przestanie istnieć bez pomocy

13 marca 2020, 08:30 Alert

Według badania Carbon Tracker, prawie 640 miliardów dolarów inwestycji w moce węglowe na całym świecie może być w niebezpieczeństwie, ponieważ najprawdopodobniej będą one przegrywać konkurencję ze znacznie tańszymi źródłami odnawialnymi.

Źródło: flickr

Węgiel przegra konkurencję z OZE

Inwestorzy wycofują się z koncernów z sektora paliw kopalnych w związku z coraz surowszymi celami redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz dlatego, że odnawialne źródła energii (OZE) będą jeszcze tańsze.

Raport zbadał warunki ekonomiczne 95 procent elektrowni węglowych, które działają, są w budowie lub są planowane na całym świecie. Globalnie planuje się lub jest w budowie 499 gigawatów (GW) nowych mocy węglowych, a koszt inwestycji wyniesie 638 miliardów dolarów. Ponad 60 elektrowni węglowych na świecie wytwarza obecnie energię elektryczną po wyższych kosztach, niż miałoby to miejsce w przypadku źródeł odnawialnych.

Raport wykazał, że znacznie taniej będzie budować nowe moce wiatrowe lub słoneczne niż dalej eksploatować jednostki węglowe. Okres odzyskiwania kapitału w przypadku nowych inwestycji węglowych wynosi zwykle od 15 do 20 lat, co czyni te inwestycje ryzykownymi. – Odnawialne źródła energii konkurują z węglem na całym świecie, a planowane inwestycje węglowe mogą stać się osieroconymi aktywami – powiedział Matt Gray, współautor raportu.

Według raportu siły rynkowe spowodują, że energetyka węglowa przestanie istnieć na zderegulowanych rynkach, na których deweloperzy energii odnawialnej wykorzystają rosnącą różnicę cen. Jednak kilka rządów nadal zachęca do inwestycji w to emisyjne i drogie źródło energii, zezwala na przenoszenie wysokich kosztów węgla na konsumentów lub subsydiuje operatorów elektrowni węglowych.

Reuters/Michał Perzyński

Sałek: Energia z węgla to nadal podstawa bezpieczeństwa energetycznego