Raport: Sektor finansowy może ponieść duże straty przez zaniechania w polityce klimatycznej

24 lutego 2020, 10:45 Alert
Zmiany klimatu fot. Cristian Ibarra/Pixabay
Zmiany klimatu fot. Cristian Ibarra/Pixabay

Nowy raport firmy consultingowej Oliver Wyman wykazał, że sektor usług finansowych musi się liczyć z gigantycznymi stratami, jeśli nie zareaguje odpowiednio szybko na zmiany klimatu i zostanie dotknięty zmianami w polityce klimatycznej, takimi jak wprowadzenie podatku od emisji dwutlenku węgla.

Polityka klimatyczna a sektor finansowy

Raport Oliver Wyman zachęca branżę do lepszej alokacji kapitału w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną, szczególnie w kontekście szczytu klimatycznego COP26, który odbędzie się w listopadzie w Glasgow w Szkocji. Wynika z niego, że firmy finansowe powinny ograniczyć współpracę z „brudnymi” gałęziami przemysłu.

Analiza Oliver Wyman wykazała, że ​​gdyby zostały ustanowione podatki od emisji dwutlenku węgla na poziomie 50 dolarów za tonę w dwóch najbardziej emisyjnych gałęziach przemysłu – wytwarzaniu energii oraz w przemyśle naftowym i gazowym – spowodowałoby to straty kredytowe w wysokości od 50 do 300 mld dolarów w obu tych sektorach. Prawdopodobieństwo niespłacenia kredytu dla takich firm wzrosłoby dwu- lub trzykrotnie.

Ryzyko dla firm związane z nałożeniem podatku od emisji CO2 jest realne, ponieważ połowa wszystkich sygnatariuszy porozumienia paryskiego z 2015 roku potwierdza, że poważnie rozważa jego wprowadzenie. – Nasza analiza wykazuje, że istnieją istotne finansowe przesłanki, by działać. Ryzyko finansowe jest istotne i należy je uwzględnić w procesie decyzyjnym – powiedział James Davis z Oliver Wyman.

Reuters/Michał Perzyński

Heymann: Cel neutralności klimatycznej podważa wiarygodność tych, którzy go wyznaczyli (ROZMOWA)