RAPORT: Wszystko, co wiemy o strategii energetycznej

6 lutego 2021, 07:30 Energetyka

Polityka Energetyczna Polski do roku 2040 po długim czasie oczekiwania została przyjęta przez rząd. Chociaż poszczególne jej założenia były znane, to dokument wciąż nie był oficjalny. Dlatego jej kształt nie był zaskoczeniem, jednak warto podsumować co do tej pory o niej wiemy i przypomnieć komentarze na jej temat.

Przyjęcie PEP2040

Przypomnijmy: rząd przyjął we wtorek uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. PEP opiera się na trzech głównych filarach – sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobrej jakości powietrza. Według CIR, PEP 2040 zakłada, że redukcja wykorzystania węgla w gospodarce będzie następować w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację. Dodatkowo w 2030 roku udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 procent, moc zainstalowana farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 roku i do około 11 GW w 2040 roku, a w w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków. Kolejne elementy to redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o około 30 procent w stosunku do 1990 roku, a do 2040 roku ogrzewanie wszystkich gospodarstw poprzez ciepło systemowe oraz zero- lub niskoemisyjne źródła indywidualne.

Rząd przyjął strategię energetyczną

Niedługo po publikacji projekt spotkał się z krytyką ze strony Solidarnej Polski i think tanku Forum Energii. Solidarna Polska poinformowała, że ministrowie z tego ugrupowania nie poparli uchwały rządu w sprawie strategii. Nieoficjalnie można usłyszeć, że krytykują podejście rządu do węgla oraz gazu, a także koszty polityki klimatycznej, które spadną na odbiorców energii w Polsce. Strategia, w skrócie PEP 2040, nie podoba się także Forum Energii, think tankowi opowiadającemu się za szybszą transformacją energetyczną. Organizacja chwali przyjęcie dokumentu, który czekał „prawie siedem lat”, ale uznaje, że jest „rozczarowujący”. – Nie nawiązuje do nowych celów redukcyjnych Unii Europejskiej, które przyjęliśmy. Może to być przeszkodą w sięgnięciu po unijne fundusze na zmiany w energetyce, i to w momencie, gdy decyduje się podział środków na sprawiedliwą transformację. System elektroenergetyczny nadal jest zagrożony – przewidujemy coraz szybsze wyłączanie elektrowni węglowych, ale nie pokazujemy lekarstwa jak wypełnimy tę lukę do 2030 roku – napisała Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii.

Solidarna Polska i Forum Energii krytykują strategię energetyczną przyjętą przez rząd

Bez euforii w obozie rządzącym

O strategii energetycznej pisał redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik: – Dobrze, że Polska ma oficjalną strategię energetyczną, która daje podstawy do realizacji inwestycji niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz ekonomicznego państwa dzięki nowym mocom wytwórczym: atomowi i energetyce odnawialnej. To najlepszy prezent na 70-te urodziny pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, który obchodził je drugiego lutego, czyli w dniu przyjęcia uchwały rządowej w sprawie strategii energetycznej. Jego działania zmierzają do finalizacji Baltic Pipe oraz inicjacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z Amerykanami i/lub Francuzami – pisał.

Jakóbik: Jest nowa strategia energetyczna, ale zaraz może nie być premiera

– Nie ma jednak nastroju do świętowania w obozie rządzącym. Zanosi się na kolejną awanturę polityczną wynikającą z faktu, że koalicjanci Zjednoczonej Prawicy coraz bardziej różnią się w poglądach, co widać szczególnie w energetyce. Taki scenariusz przewidywałem w maju 2020 roku i zaczyna się on sprawdzać. Z tego względu plotki o przyspieszonych wyborach parlamentarnych jesienią 2021 roku nie są pozbawione podstaw. Co najgorsze, nie muszą oznaczać końca sporów, bo ziobrzyści krytykują pomysł fuzji PKN Orlen-Lotos-PGNiG firmowany przez rzeczonego premiera Daniela Obajtka wraz z częścią polityków Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem zmiany właścicielskie w sektorze paliwowym nie mają uzasadnienia merytorycznego i powinny zostać oparte o stosowne analizy, których dotąd ich zdaniem brakowało. Nie wiadomo zatem czy nawet ewentualna zmiana premiera może coś zmienić w coraz gorszych relacjach wewnątrz obozu rządzącego – pisał.

– Media ogólnotematyczne są zalewane plotkami na temat możliwości odwołania premiera Mateusza Morawieckiego i zastąpienia go obecnym prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem. Chociaż krążą one od lat, pojawiła się kolejna okazja by przetestować takie rozwiązanie. Rząd polski po siedmiu latach zaktualizował oficjalnie strategię energetyczną, czyli Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku. Chociaż w momencie publikacji tego materiału treść tego dokumentu wciąż nie została opublikowana, można usłyszeć, że nie zakłada on istotnych zmian w stosunku do projektu przedstawionego jeszcze w 2019 roku. Zakłada on ewolucyjną dekarbonizację do minimalnego poziomu 11 procent udziału węgla w miksie energetycznym w 2040 roku w sposób „sprawiedliwy”, czyli z umową społeczną negocjowaną obecnie z górnikami i zastępowanie go energetyką jądrowa (pierwszy blok w 2033 roku i 6-9 GW w 2043 roku) oraz odnawialną – OZE, na czele z morską energetyką wiatrową (ok. 11 GW w 2040 roku). To wszystko razem ma dać redukcję emisji CO2 niezbędną do wypełnienia celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz obniżenia cen energii w Polsce – pisał.