Odnawialne źródła energii wciąż są żywym tematem dyskusji. Wywołują kontrowersje i dają nadzieję na spowolnienie zmian klimatu. Na ten sektor wpływ ma wiele czynników w tym polityka.
Plan Polski na energię i klimat idzie z Unią, ale może nie wystarczyć
Projekt aktualizacji Krajowego Planu na rzecz energii i klimatu ma być szansą Polski na stworzenie konkretnej strategii w drodze do realizacji pięciu wymiarów unii energetycznej. Fundacja Instrat ocenia, że najnowszy dokument, będący na etapie konsultacji publicznych, jest zbieżny z celami unijnej polityki klimatycznej, ale może nie być doskonały.
Spadek cen akcji w sektorze energii odnawialnej po wygranej Trumpa
W wyniku pojawienia się prognoz wskazujących na wygraną Donalda Trumpa, spółki z branży energii odnawialnej odnotowały gwałtowny spadek cen akcji. W przypadku duńskiego giganta Ørsted mowa nawet o 14 procent. CNN oraz AP poinformowały, że Donald Trump zdobywa 277 głosów elektorskich, wygrywając tym samym wybory prezydenckie w USA. Wybory te spowodowały poruszenie na giełdzie. Wśród spółek, których akcje wzrosły znalazły się m.in Tesla, Morgan Stanley czy Goldman Sachs.
Resorty klimatu i rolnictwa współpracują przy wsparciu agrowoltaiki
Przedstawiciele ministerstw klimatu i rolnictwa zapowiedzieli w czwartek na kongresie AgroPV 2024 prace nad zmianami regulacji mających sprzyjać rozwojowi agrowoltaiki – instalacji fotowoltaicznych na gruntach wykorzystywanych rolniczo. AgroPV, to połączenie na tym samym obszarze dwóch rodzajów działalności: hodowli czy upraw rolnych oraz produkcji energii elektrycznej. Wytwarzają ją panele fotowoltaiczne odpowiedniej konstrukcji, np. w formie płotów czy też ponad uprawami czy pastwiskiem. W założeniu najważniejszym przeznaczeniem danego gruntu pozostaje jednak produkcja rolna.
Sektor wiatrowy krytykuje odrzucenie 32 GW projektów przez Szwecję
Szwecja postanowiła odrzucić 13 projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy niemal 32 GW, które miały powstać na Bałtyku. Rząd uzasadnił swoją decyzję potencjalnym zagrożeniem dla obronności kraju. Decyzja ta została ogłoszona w poniedziałek i natychmiast wywołała falę krytyki ze strony przedstawicieli sektora energetycznego, którzy podkreślają, że projekty te były kluczowe dla osiągnięcia celów klimatycznych i zwiększenia niezależności energetycznej kraju.
Branża OZE apeluje o więcej czasu na przyłączenia do sieci
Organizacje sektora OZE apelują do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o odrzucenie karty aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych w obecnym kształcie. Dokument, zaproponowany przez operatorów, posiada zapis o 30-dniowych warunkach przyłączenia. Eksperci wskazują na bezprawie i mówią o minimum dwóch latach.
Opracował: Piotr Brzyski