Na razie nie będzie trzeciego zbiornika gazoportu

15 września 2016, 13:34 Energetyka

15 września w Warszawie odbyła się konferencja Nafta-Gaz-Chemia 2016 zorganizowana przez Zarząd Targów Warszawskich. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, poprowadził panel pt. Region Morza Bałtyckiego jako konkurencyjny rynek dostaw gazu. – Przewidzieliśmy rozbudowę Terminala w Świnoujściu o trzeci zbiornik. Ta możliwość będzie rozważana w zależności od potrzeb – powiedział obecny na panelu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Powiedział on, że istnieją możliwości techniczne, aby zwiększyć przepustowość terminala LNG w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld m3 rocznie bez konieczności stawiania trzeciego zbiornika. Zapowiedział, że dopiero konieczność zwiększenia przepustowości do 10 mld m3 będzie wymagała jego postawienia.

Gazoport w Świnoujściu, zaklasyfikowany jako infrastruktura krytyczna. fot. Polskie LNG

Głos zabrał także Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

– Jeżeli chodzi o plany spółki, to głównym celem jest umożliwienie dostaw gazu do Polski z różnych kierunków. Nasz rynek jest stabilny i rocznie potrzebuje ok. 16 mld m3 gazu. Obecnie oprócz kierunku wschodniego możemy go sprowadzać przez gazoport w Świnoujściu oraz połączenia z Czechami, Niemcami oraz z Ukrainą. Dodatkowo w kolejnych latach czekają nas kolejne inwestycje, dzięki którym zyskamy nowe połączenia – powiedział Jakubowski.

Przedstawiciel Gaz-System podkreślił również znaczenie Bramy Północnej, która składa się z dwóch projektów.

– Pierwszym jest Baltic Pipe, który zakłada budowę łączników między Norwegią a Danią oraz między Danią a Polską. Ich realizacja umożliwi przesył gazu w kierunku Polski z szelfu norweskiego. Niezbędne będzie również odpowiednie przygotowanie krajowej infrastruktury. Obecnie intensywnie pracujemy z Energinet.dk nad studium wykonalności projektu. Baltic Pipe ma mieć przepustowość do 10 mld m3. Jesteśmy po wstępnych analizach dotyczących tego projektu. Współpracujemy również z norweską spółką Gassco – mówił przedstawiciel Gaz-System.

– Drugim projektem jest gazoport, którego obecna przepustowość wynosi 5 mld m3. Rozważamy jego rozbudowę do 7,5 mld m3. Mamy miejsce na trzeci zbiornik. W krótkim czasie jesteśmy w stanie zwiększyć możliwości odbioru paliwa. Analizujemy wszelkie możliwości rozbudowy gazoportu – podkreślił, odnosząc się do słów Piotra Naimskiego o tym, że zapewnienie przepustowości 7,5 mld m3 jest możliwe bez budowy nowego zbiornika, a ewentualna rozbudowa będzie konieczna, gdy będziemy chcieli zwiększyć przepustowość Terminalu do do 10 mld m3.

– Realizacja projektów składających się na Bramę Północną stwarza nowe możliwości rozwoju w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowej. Analizujemy różne funkcjonalności takie jak przeładunek na cysterny, bunkrowanie statków, a także zasilanie mniejszych statków– dodał.

– Dodatkowo dzięki współpracy z Czechami, Ukrainą i Litwą zwiększymy wolumen gazu przepływającego przez Polski system. Przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwo dostaw i konkurencyjności rynku gazu w naszej części Europy – zapewnił dyrektor Pionu Rozwoju w Gaz-System.