AlertWszystko

Referendum w kopalniach może zdecydować o przyszłości Kompanii Węglowej

(Polska Agencja Prasowa)

Załogi kopalń prawdopodobnie w referendum zdecydują o przyjęciu lub odrzuceniu propozycji zarządu Kompanii Węglowej, który – zgodnie nowym projektem porozumienia – chce zawiesić wypłatę wybranych świadczeń na trzy lata, w zależności od sytuacji poszczególnych kopalń. W środę zarząd Kompanii nie przyjął związkowej wersji porozumienia dotyczącego m.in. wynagrodzeń w firmie i przedstawił nową wersję dokumentu, modyfikując swoje wcześniejsze propozycje. W czwartek rozmowy mają być kontynuowane z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Będzie to prawdopodobnie ostatnie spotkanie zarządu spółki ze stroną społeczną – później związki mają podjąć decyzję w sprawie porozumienia, po konsultacji z załogami kopalń.

Porozumienie to jeden z elementów zmierzających do powstania Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która z początkiem maja ma przejąć kopalnie i zakłady borykającej się z kłopotami Kompanii. Akceptacji strony społecznej dla biznesplanu PGG oczekują m.in. inwestorzy, którzy mają zaangażować w Grupę w sumie 1,5 mld zł.
“Być może w piątek, ale najprawdopodobniej w poniedziałek, wychodzimy do załóg z informacją, czy załogi są chętne to porozumienie przyjąć (…). Wyjdziemy do ludzi i to ludzie zdecydują – najprawdopodobniej w referendum – o tym, czy będą chcieli to (świadczenia – PAP) oddać” – powiedział dziennikarzom po środowych rozmowach szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek.

W poniedziałek zarząd zaproponował zawieszenie wypłaty większości dodatkowych świadczeń dla górników (m.in. tzw. czternastej pensji, deputatu węglowego i dodatku na pomoce szkolne dla pracowników, którzy mają dzieci) na trzy lata. W odpowiedzi związki złożyły w środę własny projekt, nie godząc się na propozycje zarządu. Podczas środowych rozmów zarząd zmodyfikował stanowisko, proponując – co przedstawiciele stron przyznają na razie jedynie nieoficjalnie – zróżnicowanie wypłaty – lub nie – wymienionych w porozumieniu świadczeń w zależności od sytuacji danej kopalni.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X