Rada ministrów Ukrainy przedstawiła główne zasady zmiany funkcjonowania spółki Naftogaz, co jest elementem reform w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej.
Rząd musiał ustalić jaką rolę ma pełnić w państwie Naftogaz i w tym kontekście zharmonizować prawo krajowe z europejskimi regulacjami trzeciego pakiet energetycznego.
Buzek: Będzie solidarność i wgląd do kontraktów w energetyce Europy
Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego 26 kwietnia osiągnęli porozumienie w sprawie nowych zasad w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu, których celem jest zapobieganie kryzysom gazowym w UE – podała Komisja Europejska w komunikacie. Pewne zastrzeżenia miał prezes Naftogazu, Andrij Kobolew.
Strony zgodziły się co do potrzeby dalszych prac nad dokumentem. Część kadry Naftogazu zrezygnowała ze względu na oskarżenie władz o hamowanie zmian właścicielskich w spółce. Jedna z reform w jej funkcjonowaniu zakłada rozdział właścicielski na mocy trzeciego pakietu energetycznego na spółkę dostawczą i operatorów gazociągów przesyłowych oraz magazynów.
Problemy polityczne
Ze względu na problemy polityczne na Ukrainie reforma nie została dotąd wdrożona. Tymczasem od jej realizacji zależy podtrzymanie wsparcia finansowego z Zachodu i zaangażowanie kapitału zachodniego w modernizację systemu przesyłowego gazu nad Dnieprem.
Delo/Wojciech Jakóbik
Lelonek: Reformy na Ukrainie to długi proces, ale i szansa dla Polski