Reforma szkolnictwa, cyberzagrożenia, podatki. BiznesAlert.pl w RDC

12 czerwca 2016, 17:16 Alert
Rynek Opinii 1 + Loga

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki

Rozmowa I

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin zapowiedział na początku tego roku, że jego ministerstwo przedstawi nową ustawę o szkolnictwie wyższym, ponieważ obecna jest nieczytelna i obciążana wieloma regulacjami. W marcu br.  minister ogłosił założenia mające rozpocząć prace nad Ustawą 2.0. Nowa ustawa ma na celu odbiurokratyzować polską naukę. Czy jest to możliwe? W jakim stopniu można urealnić współpracę polskiego biznesu z nauką? O te i inne kwestie zapytamy senatora PO, rektora Szkoły Głównej Handlowej, prof. Marka Rockiego.

Rozmowa II

W zeszłym tygodniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały z Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego porozumienie dotyczące współpracy i wymiany informacji w kwestii ochrony infrastruktury krytycznej. Jest to pierwsza tego typu umowa podpisana przez polską spółkę z NATO. O zawartym porozumieniu, wyzwaniach bezpieczeństwa i  cyberterroryzmu w sektorze energetycznym oraz pojawiających się nowych niebezpieczeństw na Morzu Bałtyckim w kontekście tzw. ringu bałtyckiego (połączenia elektroenergetyczne) porozmawiamy z dr Łukaszem Kisterem, dyrektorem departamentu bezpieczeństwa PSE.

Rozmowa III

W latach 2003-2004 śp. Krzysztof Dzierżawski z Centrum im. Adama Smitha stworzył koncepcję reformy strony przychodowej sektora finansów publicznych. Odbicia niektórych jego założeń widać w propozycjach obecnego rządu. O tym, jakie są szanse na reformę systemu danin publicznych, porozmawiamy z dr Andrzejem Sadowskim z Centrum Adama Smitha.

Już jutro o 19.00 zapraszam do audycji na żywo, a później do podcastów RDC (www.rdc.pl).