Rekord importu energii na Ukrainę nie usunął zagrożenia przez ataki Rosji

4 czerwca 2024, 06:00 Alert

Ukraińcy importują rekordowo dużo energii z zagranicy, a i tak muszą wprowadzać harmonogramy wyłączenia dostaw obywatelom.

Ministerstwo energetyki Ukrainy podało, że import energii elektrycznej trzeciego czerwca sięgnął 27178 MWh bijąc rekord i podnosząc się ponad średnią o około jedną trzecią. Operator sieci przesyłowej Ukrenergo przyznaje, że krajowe moce wytwórcze oraz import nie wystarczą do pokrycia rosnącego deficytu nad Dnieprem.

Ukrenergo wprowadza kontrolowane wyłączenie dostaw energii w określonych porach oraz ograniczenie zużycia przez cały dzień. – Głównym powodem ograniczeń są konsekwencje już sześciu zmasowanych ataków rakietowych wroga na elektrownie ukraińskie. Ze względu na rozległe zniszczenia nie są w stanie wyprodukować tyle energii ile przed atakami. W celu przezwyciężenia deficytu jest stosowany import oraz pomoc nadzwyczajna z krajów europejskich – podaje operator. – Jednakże ze względu na skalę szkód działania te nie wystarczą do utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym, więc centrum dyspozycji Ukrenergo jest zmuszone zastosować ograniczenia zużycia – podsumowuje.

Ataki Rosji na energetykę i ciepłownictwo Rosji, w tym ostatnie uderzenie w kolejne elektrownie wodne Ukrhydroenergo powodują straty trudne do usunięcia. Doszło już do zniszczenia 40 procent krajowych elektrowni o łącznej mocy 8 GW, a Ukraina szacuje koszt ich odbudowy na miliard dolarów.

Ministerstwo energetyki Ukrainy / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jeśli Rosja zgasi Ukrainie światło, Europa i Polska poczują znów kryzys energetyczny (ANALIZA)