Rekord magazynu energii w Australii

29 grudnia 2017, 07:30 Alert
Tesla samochód elektryczny
fot. pixabay.com

1 grudnia 2017 roku w Jamestown miało miejsce oficjalne oddanie do użytku magazynu energii Tesli. Jest to największa tego typu instalacja na świecie. Ciekawostką jest to, że jej twórca Elon Musk zadeklarował, że magazyn powstanie w rekordowo krótkim czasie (firma wygrała kontrakt rządowy) a jeśli tak się nie stanie on sam sfinansuje inwestycję. Plan został osiągnięty i 100 MW magazyn został oddany do użytku w zaledwie 100 dni od deklaracji właściciela Tesli.

Magazyn dla farmy wiatrowej

Lokalizacja inwestycji w okolicy Jamestown w Południowej Australii (około 200 km na północ od Adelajdy) pozwoliła połączyć magazyny z farmą wiatrową francuskiej firmy Neoen.

Rekordowo szybka reakcja

„Gigantyczna bateria pokazała ile jet warta” tak powiedział krótko po awarii, która nastąpiła pod koniec grudnia 2017 roku w elektrowni węglowej Loy Yang australijski minister energii Tom Koutsantonis. Magazyn dostarczył do sieci 100 MW w zaledwie 140 milisekund. Jak podkreślają specjaliści to rekordowy czas.

Dalsze inwestycje

„To rekord, a krajowi operatorzy byli zszokowani tym, jak szybko i sprawnie magazyn był w stanie dostarczyć energię do sieci” powiedział w jednej z lokalnych stacji radiowych Tom Koutsantonis. Podkreślił także, że szybka reakcja ze strony magazynu Tesli pokazuje prawdziwą wartość takich inwestycji. Zapasowe źródło zasilania kosztowało władze Południowej Australii 13 milionów dolarów. Rząd zaplanował inwestycje w infrastrukturę mającą zagwarantować ciągłość dostaw energii na łączną kwotę ponad 550 milionów dolarów.

AFR/Business Insider/Agata Rzędowska