AlertEnergetykaGaz.Przemysł

Ceny gazu znowu rosną. Kryzys dosięga spółki chemiczne

fot. Grupa Azoty

Po ogłoszeniu decyzji Rosjan o trzydniowym wstrzymaniu dostaw gazu z powodu prac technicznych ceny gazu już kolejny raz poszybowały w górę. Taka sytuacja odbija się na zakładach produkcyjnych, które zmuszone są ograniczać produkcję ze względu na opłacalność towaru. Z tego względu lider rynku chemicznego, Grupa Azoty ogranicza swoją produkcję.

Rosyjski szantaż ciąg dalszy

W piątek Gazprom poinformował że Nord Stream 1 w dniach 31 sierpnia-2 września zostanie zamknięty z powodu prac serwisowych przy ostatniej działającej turbinie w tłoczni Portowa. Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek w holenderskim hubie TTF ceny gazu wzrosły w granicach 14 procent do poziomu 280 euro za MWh.

Kłopoty polskiej spółki

Rekordowe ceny gazu zmuszają firmy do ograniczania lub wstrzymywania produkcji w swoich fabrykach. Przykładem jest polska spółka Grupa Azoty. – W dniu 22 sierpnia 2022 roku w związku z nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego podjął decyzję o czasowym zatrzymaniu pracy kolejnych instalacji i ograniczeniu produkcji. Spółka ograniczy produkcję amoniaku do około 10 procent możliwości produkcyjnych. Zostanie wstrzymana produkcja w Segmencie Tworzywa oraz w Segmencie Agro, z wyjątkiem produkcji: siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy, Likam oraz PULNOX – informuje w swoim raporcie zarząd spółki.

Ponadto z tego samego powodu Grupa Azoty informuje, iż z dniem 23 sierpnia 2022 roku czasowo wstrzymuje produkcję nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Jednocześnie spółka kontynuuje produkcję katalizatorów, osłonek poliamidowych, kwasów humusowych, skrobi termoplastycznej oraz kwasu azotowego stężonego.

W celu utrzymania bezpieczeństwa procesowego oraz realizacji zobowiązań dla odbiorców zewnętrznych w zakresie dostaw energii elektrycznej, energii cieplnej i wody pitnej prace będą kontynuować: elektrociepłownia, stacja uzdatniania wody pitnej oraz oczyszczalnie ścieków.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 15,9 miliardów złotych w 2021 roku.

Nie tylko Azoty wygaszają produkcję

Anwil, spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen, również zmuszona została do tymczasowego wstrzymania produkcji nawozów azotowych. W trakcie postoju linii produkcyjnych mają być realizowane prace remontowe i inwestycyjne – podał koncern w komunikacie. Decyzja spółki Anwil, podobnie jak w przypadku grupy Azoty, ma związek z drastycznym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie. – Anwil na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców. Jak tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji produkcja zostanie wznowiona – głosi komunikat.

Infostrefa/Polska Agencja Prasowa/ISBnews/TVN24/Wojciech Gryczka/Szymon Borowski

Historyczny rekord cen gazu po zamknięciu giełdy w Europie z Gazpromem w tle


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Rząd Brandenburgii za rozszerzeniem powiernictwa nad rafinerią Schwedt

Rząd Brandenburgii opowiedział się za przedłużeniem zarządu powierniczego nad rosyjskimi udziałami w Rafinerii Schwedt. Rosneft posiada 54 procent udziałów. Decyzja...

Trump ogłasza rekordowe cła na miedź. To kluczowy surowiec

Prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na miedź. USA obecnie zaspokajają około połowy swojego zapotrzebowania na surowiec, który jest kluczowy...
Zakład przetwórstwa gazu. Fot. Gazprom

Grecja zgadza się na “tani” gaz od Gazpromu

Grecja osiągnęła porozumienie z rosyjskim koncernem Gazprom, zapewniając sobie szczególnie niskie ceny gazu. Tym samym Ateny będą importować rosyjski gaz,...

Udostępnij:

Facebook X X X