Wysychający Ren może zatrzymać transport ropy, gazu i węgla w Niemczech

12 sierpnia 2022, 09:15 Alert

Ze względu na niski stan Renu, rzeka ta stanie się w przyszłym tygodniu niezdolna do pełnienia funkcji transportowej ropy, gazu oraz węgla – donosi Federalna Administracja Dróg Wodnych i Żeglugi.

Ren fot.Flickr

Niemcy przewidują, że poziom w miejscowości Kaub, kluczowym punkcie wzdłuż drogi wodnej na zachód od Frankfurtu, spadnie w piątek poniżej 40 cm. W tym przewężeniu rzeka staje się praktycznie niezdolna do przejścia dla wielu barek, które wykorzystują Ren do transportu różnych towarów, w tym węgla, ropy naftowej i gazu. Według prognoz, w sobotę 13 sierpnia poziom wody spadnie do 37 cm.

Z transportu Renem korzysta wiele dużych zakładów przemysłowych w tym m.in. BASF, który posiada zakład w Ludwigshafen, elektrownia należąca do RWE czy szwajcarska spółka chemiczna Novartis. W zeszłym tygodniu Uniper, jedna z największych niemieckich firm energetycznych, ostrzegła, że ​​w jednej z elektrowni węglowych może dojść do „nieregularnej pracy” z powodu problemów na Renie. W 2018 roku poziom rzeki Ren w Kaub w wyniku letnich upałów spadł do 25 cm. Eksperci ostrzegają, że w tym roku może być jeszcze gorzej. Tamta przerwa w transporcie renem spowodowała, że BASF utracił ponad 250 mln euro przychodów.

Telegraph/Mariusz Marszałkowski

Fedorska: Susza w rolnictwie, czyli raczej adaptacja niż histeryczne reakcje