RENEXPO: Nowoczesna i ekolodzy bronią OZE

19 października 2016, 15:45 Alert

19 października w Warszawie rozpoczęły się 6. Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland. 
Pierwsze spotkanie na forum dotyczyło OZE. Panelistami byli przedstawiciele Polskiej Zielonej Sieci, WWF oraz Nowoczesnej. Rozmowę zdominowały kwestie społeczne m.in.: wykluczenie energetyczne, wysokie koszty termomodernizacji i mało przyjazne przepisy dla energetyki obywatelskiej. Pojawiła się kwestia niewielkiej liczby przyłączeń OZE do sieci (w zeszłym roku było poniżej 400), ograniczonych funduszy na termomodernizację. Przyglądano się temu jakie doświadczenia mają Niemcy, Czesi i Słowacy. 

– Inicjatywa “Energia od nowa” zainicjowana przez WWF i jej sukces pokazują, że trzeba walczyć o zmiany. “Zasypywanie mailami, kampanie medialne – tylko tak można wpływać dziś na decyzje władz, jeśli chcemy prawdziwego OZE” – powiedział Tobiasz Adamczewski z WWF. Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej wspomniał o rozwiązaniach proponowanych przez tę partię. Jednym z głównych jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jakimi są farmy wiatrowe, zarówno lądowe jak i morskie.

Turbiny wiatrowe w Austrii

Agata Rzędowska