Reuters: Bruksela ustąpi Gazpromowi w sprawie gazociągu OPAL

28 października 2016, 11:30 Alert
gazpom gazociąg gaz rurociąg infrastruktura gazprom
fot. Gazprom

Jak informuje agencja Reuters , dzisiaj Komisja Europejska zniesie ograniczenia dotyczące dostępu Gazpromu do przepustowości gazociągu OPAL. Ma ono obowiązywać do 2033 roku.

Źródła agencji twierdzą, że podobnie jak wcześniej rosyjski koncern utrzyma dotychczasowy dostęp do 50 procent przepustowości magistrali pomimo iż jest to sprzeczne z unijnymi przepisami w obszarze konkurencji.

Ponadto Gazprom zostanie dopuszczony do aukcji, na której będzie oferowane 30-40 procent przepustowości przy czym 10-20 procent muszą być dostępne dla innych dostawców.

Jak zauważa Reuters wyłącznie z unijnych przepisów dla Gazprom będzie obowiązywało do 2033 roku i będzie miało charakter wiążący dla niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci (Bundesnetzagentur).

Obecnie obowiązuje uzgodniona z Komisją Europejską decyzja niemieckiego regulatora ds. energetyki zgodnie, z którą Gazprom może wykorzystywać na wyłączność 50 procent przepustowości OPAL, która wynosi 36 mld m3. Pozostała przepustowość jest zarezerwowana dla wykorzystania przez innych operatorów.

Przeciwko zwiększeniu dostępu Gazpromu do mocy gazociągu OPAL stanowczo protestuje Polska, która uważa, że zagraża to bezpieczeństwu energetycznemu regionu.

Reuters/Piotr Stępiński