Od Nowego Roku działa porozumienie o współpracy operatorów gazociągów przesyłowych Polski i Ukrainy. Gaz może płynąć już nie tylko ze Wschodu na Zachód, ale i w przeciwnym kierunku pod warunkiem dostępnych mocy przesyłowych. Możliwe jest też wykorzystanie rewersu wirtualnego.
Rewers wirtualny działa. Czas na Gazociąg Polska-Ukraina
Gazprom nie ma już wpływu na połączenie gazowe Polska-Ukraina w punkcie Drozdowicze, którego funkcjonowanie reguluje porozumienie Ukrtransgaz-Gaz-System. Następcą Ukrtransgazu jest Ukraine’s GTS Operator. Z połączenia mogą korzystać podmioty zainteresowane przesyłem gazu w obu kierunkach. Fizyczne dostawy są ograniczone przepływem, który jest skierowany głównie na Zachód ze względu na realizację dostaw gazu rosyjskiego do Unii Europejskiej, w tym Polski, ale rewers wirtualny może być wykorzystywany bez ograniczeń. Działa poprzez księgowanie dostaw z Unii Europejskiej na Ukrainę poprzez rezerwację gazu płynącego ze Wschodu i pozostawianie go na terytorium wschodniego sąsiada Polski. Dzięki temu Ukraińcy mogą skorzystać z większego wolumenu w kontraktach innych niż z rosyjskim Gazpromem.
Pomimo porozumienia o warunkach dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę zawartego na pięć lat 2020-25 o którym informował BiznesAlert.pl, strony nie rozstrzygnęły przyszłości dostaw gazu rosyjskiego na Ukrainę. Rozstrzygnięcie sporu arbitrażowego Gazprom-Naftogaz teoretycznie zobowiązuje Ukraińców do odbioru 4 mld m sześc. gazu rocznie z Rosji, ale ta sprawa będzie dalej negocjowana. Dostęp do alternatywnych dostawców, w tym przez rewers na granicy z Polską, poprawi pozycję negocjacyjną strony ukraińskiej. – Walczyliśmy od 2014 roku o możliwość wykorzystania wirtualnego rewersu, bo zwiększa on możliwość importu na Ukrainę i bezpieczeństwo dostaw do naszego kraju – stwierdził prezes operatora gazociągów ukraińskich Ukraine’s GTS Operator Serhij Makogon.
Co dalej?
PGNiG eksportuje gaz na Ukrainę. Liczy na wzrost dostaw z wykorzystaniem rewersu wirtualnego oraz planowanego Gazociągu Polska-Ukraina, który mógłby powstać w 2021 roku. W spółce doszło jednak do zmian w zarządzie, które mogą przynieść nowe informacje na temat polityki firmy na Ukrainie. 9 stycznia prezesem PGNiG został Jerzy Kwieciński. Doszło także do głębokich zmian w zarządzie firmy.
Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Gazociąg Polska-Ukraina po 2022 roku, bo do tanga trzeba dwojga (FELIETON)