AlertEnergetykaGaz.

Gazprom nie śle gazu przez Jamał od miesiąca. Polacy mogą używać rewersu

Gazociąg Jamalski. Źródło: Gazprom

Gazociąg Jamalski. Źródło: Gazprom

Rewersowe dostawy gazu Gazociągiem Jamalskim z Niemiec do Polski trwają od miesiąca. Gascade poinformował, że Gazprom dostarczał gaz do Europy zgodnie z żądaniami klientów w ramach obowiązujących umów.

– Rewersowe dostawy gazu Gazociągiem Jamalskim z Niemiec do Polski trwają od miesiąca – wynika z informacji niemieckiego operatora przesyłu gazu Gascade. 21 grudnia 2021 roku Gazprom wstrzymał bezpośrednie dostawy gazu do Europy.

Rewersowe dostawy gazociągiem z Niemiec do Polski w czwartek osiągnęły prawie 1,3 mln m sześc. na godzinę, co odpowiada ok. 30,4 mln m sześc. na dobę.

Gazociąg Jamalski rozciąga się na terytorium Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec. Przepustowość gazociągu to 32,9 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, że Gazprom nie zarezerwował przepustowości na Gazociągu Jamalskim z powodu braku zamówień od odbiorców europejskich. – Dostawy rewersowe umożliwiają Europejczykom odsprzedaż gazu zakupionego w ramach kontraktów długoterminowych – dodał.

Gascade podkreślił, że Gazprom dostarcza gaz do Europy zgodnie z żądaniami klientów w ramach obowiązujących umów.

TASS/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Skoro kontrakt jamalski z Gazpromem jest taki dobry, to o co Polsce chodzi?


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X