Człowiek służb za człowieka Exxona na sekretarza stanu USA

13 marca 2018, 14:00 Alert
Rex Tillerson w Warszawie
2018.01.27 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Wizyta sekretarz stanu USA Rex Tillerson . KPRM . Konferencja prasowa . Fot. Tymon Markowski / MSZ

Prezydent USA Donald Trump poinformował o zdymisjonowaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu. Nowym szefem dyplomacji USA będzie dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo.

Sekretarz Tillerson odwiedził w lutym Polskę, aby rozmawiać o dostawach LNG z USA, sankcjach wobec Rosji, a także spornym projekcie Nord Stream 2. Chociaż Amerykanie i Polacy zgodnie krytykowali to przedsięwzięcie rosyjskiego Gazprom, to Waszyngton dotąd nie zdecydował się na sankcje wobec tego typu projektów zaproponowane prezydentowi Donaldowi Trumowi przez Senat USA.

Rex Tillerson przed objęciem stanowiska sekretarza stanu był prezesem koncernu naftowego Exxon Mobil. Pomimo oczekiwań części obserwatorów, że w nowej roli będzie bronił interesów Exxona, np. w Rosji, sekretarz prowadził konsekwentną politykę sankcji wobec tego kraju, wprowadzając także nowe. Exxon musiał wycofać się z projektów z Rosnieftem na Morzu Karskim.

Zmiana człowieka Exxona na przedstawiciela służb specjalnych może mieć znaczenie w kontekście zabójstwa płk Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. Londyn i Waszyngton zapowiedziały stanowczą odpowiedź. Tillerson przyznał, że jego zdaniem za morderstwem stoi Rosja.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Rozmowy Morawiecki-Tillerson: Nord Stream 2, LNG z USA, Trójmorze