Czołowa polityk niemieckich Zielonych nalega na odejście od atomu

6 września 2022, 16:30 Alert

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zdecydował się w obliczu kryzysu energetycznego utrzymać dwie niemieckie elektrownie jądrowe w rezerwie. Liderka Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się wysoko postawiona polityczka Zielonych Ricarda Lang.

Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.
Elektrownia jądrowa Dukovany w Czechach. Fot. Michał Perzyński.

Pomimo decyzji ministra gospodarki Roberta Habecka o pozostawieniu dwóch niemieckich elektrowni jądrowych w rezerwie, jedna z liderów Partii Zielonych Ricarda Lang wykluczyła stałe korzystanie z energetyki jądrowej w Niemczech. – Nie będzie przedłużenia życia ani nowych prętów paliwowych. Podtrzymujemy decyzję o odejściu od atomu – powiedział Lang Süddeutsche Zeitung.

Według niej decyzja Habecka była „logiczna” ze względu na ryzyko przerw w dostawach energii, zidentyfikowanych w teście warunków skrajnych w nadchodzących miesiącach. – W tej sytuacji błędem byłoby nie grać bezpiecznie i po prostu mieć nadzieję, że wspomniane scenariusze się nie spełnią – powiedziała Lang. Jednak Niemcy „zdecydowały się na wycofanie atomu nie bez powodu”. Dlatego, jej zdaniem, „błędem byłoby również dalsze eksploatowanie elektrowni jądrowych, jeśli nie jest to konieczne”.

Welt/Michał Perzyński