RMF: Nie będzie daniny od nadmiarowych zysków

13 października 2022, 11:00 Alert

Rząd rezygnuje z pomysłu wprowadzenia jednorazowej daniny od nadmiarowych zysków, poinformowało radio RMF FM. Nad projektem regulacji w tym zakresie pracowało ministerstwo aktywów państwowych.

fot. Pixabay

Podatek ten w wysokości 50 procent miał – wedle zapowiedzi resortu – objąć przedsiębiorstwa, które w roku 2022 roku. osiągnęłyby marże z zysku brutto wyższe od średniej marży za trzy ostatnie lata.

– Podatek trafia do kosza. Po pierwsze dlatego, że jest już niepotrzebny. Ten sam efekt – pozbawienia spółek energetycznych części zysku – został osiągnięty bowiem projektami dwóch innych ustaw. Pierwsza ustawa, to ta o częściowym zamrożeniu cen prądu dla naszych domów. […] Druga ustawa to negocjowany właśnie z samorządami projekt o maksymalnej cenie prądu dla małych i średnich firm, samorządów oraz szkół i szpitali -mówi źródło RMF FM.

Z końcem września wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował że złożył propozycję wprowadzeniu 50-procentowej, jednorazowej daniny od nadmiarowych zysków, który miał dać budżetowi państwa ponad 13 mld zł; środki te miały zostać wykorzystane na pokrycie przede wszystkim kosztów zamrożenia cen energii. Podatek – jak powiedział – miał dotyczyć m.in. spółek energetycznych. Z kolei według niektórych mediów, podatek ten miał objąć nie tylko spółki energetyczne, ale wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób.

ISB News/Mariusz Marszałkowski