EnergetykaEnergia elektryczna

Robaszewska: Jakie będzie odszkodowanie za obciążenie nieruchomości służebnością przesyłu

Koniec lipca przyniósł informację o kolejnym projekcie ustawy o korytarzach przesyłowych. Projekt z dnia 18 lipca 2013 r., autorstwa ministra gospodarki, jest na początku drogi legislacyjnej i trudno przesądzać o jego ostatecznym kształcie. Otwarta pozostaje również kwestia oceny zgodności ostatecznie przyjętych rozwiązań z konstytucyjnym prawem obywatela do słusznego odszkodowania – pisze mec. Renata Robaszewska, wspólnik w kancelarii Robaszewska&Płoszka Radcowie Prawni, na łamach jutrzejszego numeru tygodnika „Gazeta Finansowa”.

Prawniczka zauważa, że zgodnie z projektowanymi zapisami, za obciążenie nieruchomości służebnością przesyłu, właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości przysługuje jednorazowe odszkodowanie od przedsiębiorstwa przesyłowego. Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia, to odszkodowanie będzie wypłacone zgodnie z ustalonym w projekcie ustawy algorytmem.

– W praktyce większość odszkodowań będzie zależała od wielu czynników, takich jak rodzaj urządzenia przesyłowego, położenie nieruchomości czy jej przeznaczenie planistyczne. Odszkodowanie to będzie więc oderwane od rzeczywistej wartości danej nieruchomości – zauważa Robaszewska.

Autorka pisze, że w sytuacjach bezumownego korzystania z nieruchomości przed ustanowieniem służebności, wysokość należnego odszkodowania powiększa się o 5 procent – równowartość wynagrodzenia za okres nieprzedawnionych roszczeń.

– Dotyczy to jedynie podmiotów, które wydadzą nieruchomość w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o wydaniu pozwolenia na budowę lub decyzji – pisze Renata Robaszewska.


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X