Ropa rosyjska ma wkrótce znów popłynąć do Czech

12 sierpnia 2022, 13:45 Alert

Według rzecznika prasowego Transnieftu, pieniądze za tranzyt ropy wpłynęły ze strony czeskiego operatora Mero do ukraińskiego operatora systemu przesyłowego Uktransnafty. Wkrótce ma ruszyć dostawa ropy do Czech. 

Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos
Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos

Również czeski operator w komunikacie opublikowanym dziewiątego sierpnia potwierdza, że w ciągu następnych kilku dni ma nastąpić wznowienie przesyłu ropy do Czech. 10 sierpnia Transnieft wznowił pompowanie ropy na Słowacje i Węgry, których koncerny  energetyczne – Slavnieft i MOL zgodziły się opłacić tranzyt rosyjskiej ropy przez terytorium Ukrainy. Dotychczas nie było informacji, aby na podobny krok zdecydował się PKN Orlen, właściciel, poprzez Unipetrol, dwóch największych rafinerii w Czechach. Płocka spółka odmówiła komentarza w tej sprawie.

Zarówno Ukrtransnafta jak i operator słowackiego odcinka Przyjaźni – Transpetrol potwierdzili, że ropa do Czech nie zaczęła płynąć. 10 sierpnia minister przemysłu i handlu Czech Jozef Sikela poinformował na Twitterze, że rząd Czeski i Polski wspólnie pracują nad akceptowalnym z perspektywy prawnej i technicznej rozwiązaniem problemu dostaw ropy do czeskich zakładów Orlenu.

Unipetrol w komunikacie zapewnia, że praca obu rafinerii przebiega normalnie, a spółka posiada odpowiednie rezerwy do długiego utrzymywania produkcji. Po wyczerpaniu rezerw komercyjnych mogą zostać uruchomione zapasy strategiczne należące do rządu Czech, które zostaną w razie konieczności udostępnione spółce.

Transnieft/Transpetrol/Kommiersant/Reuters/Mariusz Marszałkowski