AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Czy ropa z Kazachstanu dla Niemiec będzie rosyjska?

Stolica Kazachstanu Astana / fot. Wikimedia

Pierwsza partia ropy kazachskiej ma zostać wysłana do Niemiec 22 lutego. Ma tam dotrzeć Ropociągiem Przyjaźń, wobec obaw przed mieszaniem jej z rosyjską w celu uniknięcia sankcji.

Minister energetyki Kazachstanu Bołat Akczulakow ocenił, że 22 lutego ma dojść do dostawy pierwszej partii ropy kazachskiej do Niemiec. – Myślę, że dziś zakończymy (wszelkie procedury – przyp. Kommiersant) i dziś może ruszyć dostawa – powiedział.

KazTransOil zamierza wysłać w lutym 20 tysięcy ton kazachskiej ropy i produktów naftowych Ropociągiem Przyjaźń przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Reuters podał, że Kazachstan ma wysłać Przyjaźnią 100 tysięcy ton ropy w marcu.

Dostawy ropy z Kazachstanu z użyciem ropociągów rosyjskiego Transnieftu budzą niepokój ze względu na historię przerw dostaw z winy Rosji tym szlakiem, jak podczas kryzysu zanieczyszczonej ropy w 2019 roku, kiedy szlak wysechł na 49 dni.

Ropa z Kazachstanu ma zastąpić rosyjską w Rafinerii Schwedt pracującej obecnie na połowę mocy. Jest planowana jej derusyfikacja i pozbawienie udziałów Rosnieft Deutschland. To warunek udostępnienia polskiego naftoportu na poczet dostaw do Schwedt.

Problemem jest także możliwość mieszania ropy rosyjskiej z kazachską tak, aby nie podlegała sankcjom unijnym. Wytyczne Komisji do embargo zakładają możliwość mieszania ropy rosyjskiej z inną, by nie podlegała sankcjom. Embargo obowiązuje na razie dostawy morskie, ale Polska i Niemcy zabiegają o takie wobec dostaw Ropociągiem Przyjaźń. Byłaby to kolejna odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Szczyt unijny bez sankcji na Przyjaźń, ale z Zełeńskim i furtką dla Rosji


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X