Chaos kontrolowany przez reżimy kontra krach naftowy i kryzys

4 października 2023, 06:15 Alert

Indie ostrzegają świat przed ropą w cenie 100 dolarów za baryłkę z winy Arabii i Rosji, a analitycy liczą się z krachem cenowym i spadkiem z obecnych około 90 dolarów do 70 przez kryzys gospodarczy.

Konferencja ADIPEC w Abu Dhabi była okazją do sporu o ceny ropy. Sekretarz stanu w resorcie ropy i gazu ziemnego Indii Pankaj Jain ostrzegł, że cena ropy może poszybować do 100 dolarów za baryłkę przez cięcia wydobycia wprowadzone przez Arabię i Rosję dodatkowo wobec ograniczeń porozumienia naftowego OPEC+. – Potrzebujemy większej produkcji teraz – apelował do uczestników konferencji. – Wysokie ceny prowadzą do destrukcji popytu. Z naszego punktu widzenia obecne ceny są trudne do przełknięcia i jest nam trudno realizować nasze zapotrzebowanie – przyznał.

Minister ropy naftowej i gazu Indii Hardeep Puri powiedział, że cena 100 dolarów za baryłkę będzie oznaczała, że świat wkroczy w stan „chaosu kontrolowanego”. – Obecna sytuacja na rynku ropy przypomina 2008 rok – powiedział, odnosząc się do czasu poprzedzającego kryzys ekonomiczny, który zmniejszył popyt i doprowadził do istotnego spadku cen ropy z ponad 140 do około 60 dolarów.

Innego zdania mogą być analitycy wskazujący na niedoceniany czynnik rosnącej podaży ropy z Iranu, Nigerii oraz Wenezueli, która spowodowała wzrost wydobycia w krajach kartelu naftowego OPEC o 120 tysięcy baryłek dziennie we wrześniu miesiąc do miesiąca względem sierpnia do 27,73 mln baryłek dziennie. Warto zaznaczyć, że Iran zanotował wydobycie 3,15 mln baryłek dziennie we wrześniu, czyli poziom niewidziany od 2018 roku, to znaczy o 1,4 mln baryłek dziennie. Irańczycy chcą dalej zwiększać podaż do 3,5 mln baryłek na dobę.

Kraje porozumienia naftowego OPEC+, w którym są państwa OPEC oraz dwunastu producentów spoza kartelu, w tym Rosja, mają omówić czwartego października sytuację na rynku ropy w ramach połączonej ministerialnej komisji monitorującej (JMMC). Trwają spekulacje na temat możliwości poluzowania cięć przez Arabię Saudyjską i Rosję w odpowiedzi na apele klientów, jak wspomniane wyżej Indie.

Bloomberg / OilCapital.ru / Reuters / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys paliwowy w reżimie naftowym na który nie pomoże sojusz Arabii i Rosji (ANALIZA)