Obajtek: Dywersyfikacja dostaw ropy mocno nas zabezpiecza

10 czerwca 2021, 15:15 Energetyka

W wywiadzie udzielonym Radiu Gdańsk prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poruszył temat dywersyfikacji dostaw ropy do Polski oraz planów wspólnych zakupów ropy naftowej przez Orlen i Lotos. 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek / Fot. Bartłomiej Sawicki

Wspólne zakupy

– Przez cztery lata doprowadziliśmy do tego, że uzyskaliśmy wysoki poziom dywersyfikacji dostaw ropy do Polski. To nas mocno zabezpiecza. W 2019 roku, gdy był kryzys chlorkowy i ropa nie płynęła 46 dni, poradziliśmy sobie doskonale – mówił Obajtek.

Prezes PKN odniósł się do czasowego wstrzymania przepompowania ropy przez Białoruś. – Przerwa w dostawach ropy przez Białoruś to kwestia techniczna, ale w PKN Orlen prowadzimy taką politykę gospodarczą, byśmy mogli być w pełni zabezpieczeni. Mamy umowy z firmami międzynarodowymi. Przejęcie Lotosu też ułatwi nam sprawy dywersyfikacji – dodał.

Daniel Obajtek poruszył również kwestie zakupu ropy przez polskie rafinerie – Zakup ropy powinien być scentralizowany dla dwóch firm: PKN Orlen i Grupy Lotos. Przecież Orlen kupuje ropę dla wszystkich krajów nadbałtyckich, a nie kupujemy w stu procentach dla naszej gospodarki, czyli nie mamy efektu skali. Jeśli zakup ropy przekroczy 40 milionów ton, to automatycznie mamy większą pozycję do rozmów z narodowymi koncernami wydobywczymi. A jeśli mniej tej ropy kupujemy, to nie kupujemy od koncernów narodowych, tylko od drugiego czy trzeciego pośrednika. Większy wolumen zakupu przekłada się na odpowiednie rabaty i pozycję w kwestii negocjacji. Ta rzecz jest ważna w podjęciu decyzji dla przejęcia Grupy Lotos. To pozwoli scentralizować zakupy ropy, a cena paliw będzie stabilna i sądzę, że niższa – wyjaśnił gość Radia Gdańsk.

Opracował Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Dlaczego dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń wysychają?