Ropa Orlenu rozpędza naftoport na Litwie

10 stycznia 2017, 17:28 Alert

Rośnie zaangażowanie litewskiej spółki – córki PKN Orlen w litewskim naftoporcie. Jak wynika z danych opublikowanych przez Klaipėdos Nafta AB, Orlen Lietuva zwiększył w 2016 roku przeładunek produktów naftowych w tym obiekcie, a przez to przysłużyła się wzrostowi rozładunku. Rośnie także zapotrzebowanie na LNG w pływającym terminalu w Kłajpedzie.

fot. Orlen Upstream

Rośnie znaczenie Orlen Lietuva w litewskim naftoporcie

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Klaipėdos Nafta AB, w ubiegłym roku rozładowano 7,3 mln ton produktów ropopochodnych w terminalu naftowym w Kłajpedzie oraz Suboczy. To najwięcej od 2011 roku. W porównaniu do roku poprzedniego wzrost wyniósł 13,6 proc. W 2015 roku przeładowano 6,5 mln ton. Znaczący wzrost wolumenu przeładunku w litewskim terminalu naftowym to efekt rosnącej aktywności Orlen Lietuva, który sprowadza do Kłajpedy ropę, w tym także surowiec z Bliskiego Wschodu.

W ubiegłym roku Orlen Lietuva przesłał przez litewski terminal największą ilość produktów naftowych od 2005 roku. Rosnący przeładunek produktów naftowych to także efekt zwiększonego zapotrzebowania na produkty naftowe przez Białoruś.

Przychody spółki w 2016 roku spadły jednak w porównaniu do roku poprzedniego. W 2015 roku działalność Klaipėdos Nafta AB zapewniła 39,9, mln euro, a rok później już 36,7 mln. Dochody zmniejszyły się z powodu zmian w strukturze umów przeładunkowych spółki oraz cen usług, co z kolei wynika z tendencji na rynku przeładunku produktów naftowych.

Rośnie zapotrzebowanie na LNG

Jak wynika z tego samego zestawienia w 2016 roku, trzy podmioty kupowały surowiec w spółce Klaipėdos Nafta, która obsługuje także pływający terminal LNG. Terminal zabezpieczał dostawy gazu o wolumenie 14.611 m MWh w roku poprzednim. To o 3,2 razy więcej niż w 2015 roku.

– Ostatni rok był okresem intensywnej i efektywnej pracy na rzecz firmy. Oprócz udanych operacji przeładunku ropy naftowej i produktów LNG, wdrożyliśmy szereg projektów inwestycyjnych w ramach strategii firmy w latach 2015-2020. Projekty te mają na celu optymalizacji funkcjonowania infrastruktury, wzrostu wydajności i rozwoju w celu stabilizacji wyników firmy – powiedział Marius Pulkauninkas, dyrektor zarządzający firmy.

Jak podkreśla Marius Pulkauninkas spółka zamierza zintensyfikować działalność eksportową LNG, która została rozpoczęta w tym roku poprzez rozładunek surowca na mniejsze jednostki. Operacja rozpoczęła się na początku tego roku. Zyski terminalu LNG był w 2016 roku mniejsze niż w roku poprzednim i wynosiła 67 mln euro, a w roku poprzednim było to blisko 70 mln euro.

Sawicki: Polska i Litwa – kooperacja czy konkurencja w gazie?

Klaipėdos Nafta AB