Rosjanie znów tłoczą ropę przez Ukrainę, po tym jak zapłacił MOL

10 sierpnia 2022, 12:15 Alert

Węgierski koncern energetyczny MOL porozumiał się z ukraińskim operatorem systemu przesyłowego ropy Ukrtransnaftą o opłacie za tranzyt ropy rosyjskiej przez terytorium Ukrainy. Transnieft podaje, żę wznowił już dostawy na Słowację i Węgry.

fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Węgierski MOL zapłaci Ukraińcom za transport rosyjskiej ropy, a później rozliczy się z Rosjanami. Dostawy ropy mają zostać wznowione w ciągu następnych kilku dni.

Rosyjski Transnieft poinformował, że czwartego sierpnia doszło do wstrzymania przesyłu rosyjskiej ropy przez południową gałąź ropociągu Przyjaźń biegnącą przez Ukrainę. Powodem tego według strony rosyjskiej był problem z przesłaniem pieniędzy za usługę tranzytu stronie ukraińskiej. W związku z sankcjami nałożonymi na rosyjski system finansowy, transakcja przelewu pieniędzy na konto Ukrtransnafty nie zostało zrealizowane. Z racji tego, że ukraińska spółka oczekuje 100 procent przedpłaty za transport ropy, przesył surowca został wstrzymany czwartego sierpnia.

Dostawy przez północną nitkę biegnącą przez Białoruś i Polskę do Niemiec odbywają się bez zakłóceń.

Transnieft podał, że wznowił dostawy ropy przez Ukrainę na Słowację i Węgry po tym jak słowacki Slovnaft o węgierski MOL opłaciły za niego przesył. Ten tłumaczy się niemożnością opłacenia ich samodzielnie przez sankcje.

– Pompy pracują. Zostały włączone o godzinie 16.00 (czasu rosyjskiego – przyp. red.) – podał doradca prezesa Transnieftu Igor Demin cytowany przez Kommiersanta.

Teleks/Kommiersant/Wojciech Jakóbik/Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA 10 sierpnia 2022, godz. 16.15 – informacje Kommiersanta o wznowieniu dostaw przez Transnieft

Jakóbik: Kryzys przyjaźni Rosji i Węgier