Ropa tanieje pomimo spekulacji o przykręceniu kurka przez OPEC+

4 października 2022, 06:00 Alert

Kraje porozumienia naftowego OPEC+ nie przeprowadzą zwyczajowego posiedzenia Wspólnej Komisji Technicznej (JTC) przed szczytem zaplanowanym na piątego października. Trwają spekulacje, że ograniczą wydobycie ropy, by podnieść jej cenę w obliczu recesji globalnej. Jednakże ropa nadal tanieje.

Giełda. Fot. Freepik
Giełda. Fot. Freepik

JTC spotyka się przed każdym posiedzeniem przywódców OPEC+, którzy w ostatnim czasie ograniczyli wydobycie ropy o 100 tysięcy baryłek dziennie w ramach układu, który na papierze zakłada stopniowe zwiększanie podaży ropy do końca 2022 roku tak, aby ceny nie spadły. W rzeczywistości OPEC+ nie wywiązuje się z planów przez faktyczny spadek produkcji, szczególnie w Rosji objętej sankcjami zachodnimi za atak na Ukrainę.

Jednakże baryłki ropy są coraz tańsze przez złe dane gospodarcze z całego świata zapowiadające recesję i spadek popytu. Brent kosztował w czerwcu ponad 120 dolarów, a obecnie utrzymuje się w okolicach 90 dolarów. Potęgi OPEC+, w tym Arabia Saudyjska i Rosja, mogą być zainteresowane podniesieniem cen, a sposób to ograniczenie podaży.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Ropa wróży recesję