W styczniu padł rekord eksportu ropy z największego terminala morskiego w USA

3 lutego 2021, 10:45 Alert

Głębokowodny terminal eksportowy ropy naftowej Luisiana Offshore Oil Port w styczniu odnotował rekord wysyłki ropy naftowej. Łącznie na 8 supertankowców załadowano ponad 15 mln baryłek ropy.

Tankowiec. Fot. Shutterstock
Tankowiec. Fot. Shutterstock

Rekord eksportu

Styczniowy eksport z LOOP był dwa razy większy niż w grudniu. Głównymi klientami są podmioty z Chin, Korei Południowej oraz Indii. Łącznie w styczniu z Zatoki Meksykańskiej wyeksportowano 51 mln baryłek ropy. Główną mieszanką eksportowaną przez LOOP jest Mars o wysokim stopniu zasiarczenia. Mieszanka ta stanowi alternatywę dla ciężkiego gatunku Arab Light i innych gatunków ropy wydobywanych na obszarze Zatoki Perskiej i Półwyspu Arabskiego.

Wzrost zapotrzebowania na ropę wynika z odbudowywania rezerw w krajach Azjatyckich związaną z polepszeniem sytuacji gospodarczej. Azja stosunkowo najlżej odczuła kryzys związany z pandemią COVID-19.

Luisiana Offshore Oil Port jest jedynym portem w USA, który jest w stanie obsługiwać supertankowce klasy VLCC. Tankowce te mogą przetransportować do 2 milionów baryłek ropy.

WorldOil/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Moratorium Bidena wyhamuje, ale nie zabije rewolucji łupkowej