Cena ropy w USA niższa. Zapasy surowca wzrosły, więcej wydobywa też Libia

16 sierpnia 2018, 06:15 Alert
Orlen gaz ropa
fot. Orlen Upstream

Ropa naftowa w USA tanieje po informacjach, że wzrosły amerykańskie zapasy surowca. Więcej ropy na rynki dostarcza Libia – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 66,51 USD, po spadku ceny o 53 centy. Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 23 centy do 72,84 USD za baryłkę. Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa straciła 0,8 proc. do 516,8 juanów za baryłkę.

Dane o zapasach paliw w USA podał we wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę po południu zrobi to Departament Energii USA (DoE). Z danych API wynika, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 3,66 mln baryłek, gdy tymczasem analitycy spodziewali się ich spadku o 2,5 mln baryłek. Więcej ropy na rynki paliw dociera z Libii, która podała, że dziennie pompuje ponad 1 mln baryłek ropy, o 40-50 procent więcej niż produkowała w połowie lipca.

„W tej chwili na rynku ropy jest więcej czynników przemawiających za zachowaniem +niedźwiedziej+ postawy przez inwestorów” – ocenia Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp.

We wtorek ropa w USA zniżkowała na NYMEX 0,2 proc. do 67,04 USD/b.

Polska Agencja Prasowa