Rosja po raz pierwszy w historii zagraża pozycji Arabii Saudyjskiej

13 sierpnia 2019, 07:00 Alert
Salman Putin Arabia Saudyjska Rosja
Król Salman i prezydent Putin na Kremlu. Fot.: Kremlin.ru

Bloomberg donosi, że zapasy złota i walut zagranicznych Banku Centralnego Rosji po raz pierwszy mogą być większe niż te zgromadzone przez Arabię Saudyjską. W czerwcu rezerwy rosyjskie wzrosły do 518 mld dolarów, a saudyjskie spadły do 527 mld dolarów.

Arabia wyczerpuje zapasy, aby finansować wydatki socjalne w okresie niższych cen ropy naftowej. Rosjanie nie mają tego problemu, bo po kryzysie cen surowca z 2014 roku zreformowali budżet tak, aby był stabilny nawet przy cenie ropy w wysokości 44 dolarów za baryłkę Urals. Cena jest obecnie wyższa, więc Rosjanie odzyskują rezerwy. Saudyjczycy muszą zaś używać ich do dofinansowywania istotnych wydatków socjalnych.

To przykład dwóch różnych polityk państw uzależnionych od eksportu ropy naftowej (petrostate). Lepsza pozycja Rosjan przekłada się na ich większy wpływ w grupie OPEC+ skupiającej państwa z kartelu OPEC, którego największym producentem jest Arabia, oraz innych producentów zdecydowanych na skoordynowaną redukcję wydobycia ropy w celu podniesienia cen na giełdach.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rewolucja łupkowa przetestuje przyjaźń Putina z szejkami