AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

W przyjaźni rosyjsko-saudyjskiej pojawiają się rysy. USA mogą odzyskać strategicznego sojusznika

Król Salman i prezydent Putin na Kremlu. Fot.: Kremlin.ru

Król Salman i prezydent Putin na Kremlu. Fot.: Kremlin.ru

Przez sześć ostatnich lat przywódcy Rosji i Arabii Saudyjskiej współpracowali ze sobą, aby kontrolować światowy rynek ropy w czasach wojen, pandemii i zawrotnych wahań cen surowca na światowych rynkach. Jednak obecnie stosunki dwustronne zaczynają się psuć, co może zakończyć rosyjsko-saudyjską przyjaźń, pisze amerykański The New York Times.

Analitycy wskazują, że wspólna potrzeba utrzymania wysokich cen energii początkowo zacieśniła współpracę między Moskwą a Rijadem. Jednak obecnie sojusz między oba krajami jest pełen napięć, a fakt ten mógłby pomóc administracji Bidena, która zamierza powstrzymać kolejny znaczący skok cen energii tuż przed wizytą sekretarza stanu Blinkena w Arabii Saudyjskiej w tym tygodniu.

Podczas ostatniego weekendowego spotkania OPEC+ w Wiedniu, któremu przewodzą Arabia Saudyjska i Rosja, drogi krajów po cichu rozeszły się. Rijad zapowiedział, że ograniczy eksport o milion baryłek ropy dziennie, aby wesprzeć spadające ceny, ale Rosja nie podjęła nowego zobowiązania na rzecz ograniczenia eksportu.

Po raz drugi w ostatnim czasie obaj partnerzy nie doszli do porozumienia w sprawie polityki naftowej. Zaledwie dwa miesiące wcześniej Rosja i Arabia Saudyjska, które łącznie sprzedają ponad 20 procent ropy zużywanej na świecie, zgodziły się na ograniczenie produkcji. Jednak podczas gdy Arabia Saudyjska realizowała te ustalenia i sprzedawała mniej ropy innym krajom, Rosja nie podjęła takich kroków.

Warto zwrócić uwagę, że Moskwa w ostatnim okresie przestała ujawniać informacje na temat swojego przemysłu naftowego, ale analitycy szacują, że Rosja nawet zwiększyła eksport surowca, tym samym łamiąc wcześniejszą umowę.

Saudyjsko-rosyjski sojusz naftowy zawsze miał wspólny cel, jakim jest wspieranie cen ropy i maksymalizacja dochodów z eksportu. Jednak wojna Rosji na Ukrainie zmieniła dynamikę stosunków. Rosja jest coraz bardziej skłonna zaakceptować niższe ceny, aby sprzedawać więcej ropy, której większość trafia do Chin i Indii, ponieważ Kreml potrzebuje środków na sfinansowanie działań wojennych w Ukrainie.

Arabia Saudyjska od dekad była bliskim sojusznikiem USA, ale drogie obu krajów rozeszły się, co sprytnie wykorzystała Rosja, jednak nie realizowała ona umowy z Rijadem. Wizyta sekretarza stanu Blinkena w tym tygodniu będzie szansą na odzyskanie w tym trudnym regionie.

The New York Times / Jacek Perzyński

Rosja ma już nie kiwać Arabii w ropie, ale utajniła dane


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X