Rosja ma już nie kiwać Arabii w ropie, ale utajniła dane

5 czerwca 2023, 06:30 Alert

Rosja nie wywiązywała się z cięć porozumienia naftowego OPEC+, więc ich pułap zostanie obniżony. Żeby to jednak zrobić potrzebna jest aktualizacja danych o wydobyciu ropy rosyjskiej, które zostały utajnione przez Władimira Putina.

Siedziba OPEC. Fot. Patrycja Rapacka, BiznesAlert.pl
Siedziba OPEC. Fot. Patrycja Rapacka, BiznesAlert.pl

Szczyt OPEC+ przyniósł decyzję o dobrowolnym cięciu wydobycia Arabii Saudyjskiej o milion baryłek dziennie, wywołując wzrost wartości baryłki Brent o dwa dolary z około 74 do 76 dolarów. Powód to obawy o niewystarczającą podaż przez celową politykę krajów OPEC+ na czele z Arabią zmierzającą do podniesienia cen surowca.

Jednakże owocem szczytu OPEC+ była także obniżka celu wydobycia ropy w Angoli, Demokratycznej Republice Kongo, Nigerii i Rosji. Oznacza to, że będzie im łatwiej realizować cięcia znajdujące się na niższym poziomie.

Rosjanie mieli ograniczyć wydobycie o 500 tysięcy baryłek dziennie i dlatego Arabia Saudyjska zdecydowała się w kwietniu na analogiczne, dobrowolne cięcia, ale potem dane pokazały obniżkę w Rosji o 300 tysięcy baryłek. Później Rosjanie komunikowali, że dalsze cięcia nie są konieczne wbrew przekazom Saudyjczyków, którzy je sugerowali. Media informujące o sporze Arabii i Rosji: Reuters, Bloomberg i Wall Street Journal, nie zostały dopuszczone na szczyt OPEC+ czwartego czerwca.

Cięcia o 500 tysięcy powinny doprowadzić do spadku wydobycia w Rosji z około 10 do 9,5 mln baryłek dziennie. Obecne dane OPEC sugerują, że wynosi ono 9,7 mln baryłek. Rosja ma nadal wpisany do dokumentów cel wydobycia w wysokości 9,828 mln baryłek dziennie. OPEC informuje jednak w informacji prasowej po szczycie, że jest to wymagany poziom wydobycia ustalony na luty 2023 roku w odniesieniu do średniej podawanej przez źródła zewnętrzne. Będzie jednak rewidowany w czerwcu tego roku po aktualizacji danych o wydobyciu. Warto przypomnieć, że dekret prezydenta Władimira Putina utajnia od maja dane o wydobyciu ropy do pierwszego kwietnia 2024 roku.

Arabia Saudyjska to największy producent kartelu naftowego OPEC. Rosja jest największym producentem z grona dwunastu państw spoza kartelu, które razem z nim stworzyły grupę OPEC+ realizującą porozumienie naftowe.

OPEC / Wojciech Jakóbik

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?