Prezydenci Rosji i Austrii potwierdzili poparcie dla Nord Stream 2

16 maja 2019, 08:15 Alert
Nord Stream
Nord Stream AG

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powiedział w środę po spotkaniu z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, że austriacki koncern OMV nie zamierza wycofywać się z projektu Nord Stream 2. Putin mówił, że Rosja gotowa jest „iść do końca” w jego realizacji.

Van der Bellen na konferencji prasowej z Putinem wskazał, że w projekt Nord Stream 2 zainwestowano bardzo wiele środków. Ocenił, że nie ma obecnie żadnych przyczyn gospodarczych, by zmienić stanowisko wobec tego projektu. Zapewnił, że OMV nie ma „najmniejszego zamiaru” się z niego wycofywać.

Putin zarzucił Stanom Zjednoczonym próby „niszczenia” projektów, wśród których wymienił Nord Stream 2. „Pod pretekstem rozmaitych przyczyn politycznych podejmowane są w istocie próby nieuczciwej konkurencji” – przekonywał. Przyznał przy tym, że firmy „są zmuszone liczyć się z naciskami”, szczególnie firmy działające na rynku amerykańskim.

„O ile wiemy, OMV jest gotowa z nami dalej pracować (…). Wydaje mi się, że również inne firmy są świadome swojej odpowiedzialności przed gospodarkami swoich krajów” – mówił rosyjski prezydent. „My z naszej strony jesteśmy gotowi, by realizować ten projekt, by iść do końca; wydaje mi się, że doprowadzimy go do logicznego końca” – zadeklarował. Putin powiedział, że Moskwa „wysoko ocenia konsekwentne stanowisko strony austriackiej” na rzecz Nord Stream 2, a energetykę określił jako kluczową sferą współpracy rosyjsko-austriackiej. Austria jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Rosji w Europie – przypomniał, zauważając, że w ub.r. dwustronne obroty handlowe wzrosły o ponad 40 proc., do blisko 6 mld USD.

Inwestycje rosyjskie w gospodarkę austriacką przekraczają 27 mld USD, a inwestycje austriackie w Rosji to blisko 5,5 mld USD – poinformował Putin. Wymienił liczbę ponad 1200 działających w Rosji firm z udziałem kapitału austriackiego.

Van der Bellen wspomniał w środę o stosunkach rosyjsko-ukraińskich. „Będę zadowolony, jeśli i z jednej i z drugiej strony będzie jakiś pozytywny impuls w sprawie realizacji porozumień mińskich” – powiedział. Dodał następnie: „Będziemy realistami i teraz powinniśmy poczekać na to, jak będą rozwijać się wypadki w związku z wyborami parlamentarnymi na Ukrainie w październiku”.

Prezydenci Rosji i Austrii spotkają się w środę z uczestnikami forum społeczeństwa obywatelskiego o nazwie Dialog Socziński. Jego celem jest rozwój kontaktów społeczeństw obu krajów w czterech dziedzinach: gospodarki, kultury, nauki i sportu. W środę odbędzie się spotkanie założycielskie tego formatu współpracy, którego powołanie władze Rosji i Austrii uzgodniły w 2018 roku.

Polska Agencja Prasowa