USA próbują wyprzeć Rosję z europejskich rynków energetycznych, oferując Europie gaz skroplony – oświadczył w czwartek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Belgradzie. W środę Ławrow rozpoczął wizytę na Bałkanach.
„Rosja zawsze chciała wolnego wyboru partnerów”
„Wiemy, że znaczna część antyrosyjskich postaw w Europie jest inicjowana w Waszyngtonie, celem tego jest próba umocowania amerykańskiej wojskowo-politycznej i gospodarczej dominacji. Odbywa się to między innymi poprzez próby wyparcia Rosji z miejscowych rynków energetycznych i zmuszenia Europejczyków do przejścia na droższy gaz skroplony z USA” – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.
Ławrow ocenił, że „aktywnie próbuje się wciągnąć w NATO” kraje bałkańskie, którym jego zdaniem „nikt nie grozi”. Dodał, że „przystąpienie krajów bałkańskich do NATO sprawi, że będą musiały zajmować stronę w wojenno-politycznej konfrontacji, której filozofię Amerykanie, a za nimi NATO, narzucają Europie”
Podczas rozpoczętej w środę dwudniowej wizyty Ławrowa na Bałkanach szef MSZ Rosji spotkał się z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem. Odnosząc się do możliwego przystąpienia Serbii do UE, zapewnił, że Rosja „zawsze chciała, by (jej) partnerzy mieli wolny wybór i rozwijali swoje polityczne powiązania”.
Bałkany między Rosją a USA
Vuczić oznajmił z kolei, że „Serbia znajduje się na europejskiej ścieżce, ale będzie nadal budować najlepsze relacje z Rosją”. Dodał, że Serbia „nigdy nie nałożyłaby sankcji na Rosję”.
Wcześniej w środę Ławrow złożył wizytę na Słowenii. Po spotkaniu ze słoweńskim wicepremierem i szefem MSZ Karlem Erjavecem Ławrow zapewnił, że Rosja i Słowenia podzielają opinie dotyczące przeszłości, jak i przyszłości. Ławrow zaznaczył, że gospodarcze i polityczne stosunki między Moskwą i Lublaną umacniają się, bez względu na to, że Słowenia należy do UE i NATO.
„Prowadzimy z Rosją bardzo rozgałęzioną współpracę: w sferze polityki, nauki, kultury, gospodarki” – stwierdził z kolei Erjavec. Słoweński wicepremier oświadczył, że Rosja jest najważniejszym partnerem Słowenii, jeśli chodzi o kraje spoza UE.
„Nie prowadzimy polityki ani proamerykańskiej ani prorosyjskiej; prowadzimy politykę, która służy słoweńskim interesom” – skonkludował wicepremier Słowenii.
Polska Agencja Prasowa
Jakóbik: Czemu drewno ciągnie do lasu, czyli LNG z Rosji w USA (ANALIZA)