Rosja: Bałtycki gazoport najpóźniej na początku następnej dekady

30 listopada 2015, 06:34 Alert
Tankowiec LNG Coral Energy
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

(Oilcapital.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Oddanie do użytku terminala Baltic LNG znajdującego się w obwodzie leningradzkim planowane jest do 2020 roku – najpóźniej do 2021 roku. O tym poinformował w piątek (27.11) wiceprezes Gazpromu Walerij Golubew podczas swoje wystąpienia w trakcie odbywającej się w Petersburgu IV międzynarodowej konferencji ,,Zarządzanie nieruchomościami korporacji”.

Projekt Baltic LNG zakłada budowę terminala LNG w obwodzie leningradzkim, w pobliżu portu w Ust-Łudze, z którym Gazprom podpisał w czerwcu 2013 roku memorandum o porozumieniu i współpracy w tej sprawie. Rosjanie szukają inwestora dla 49 procent akcji. Przepustowość obiektu ma wynieść początkowo 10 mln ton LNG rocznie z możliwością powiększenia do 15 mln ton. Pierwotnie miał on zostać oddany do użytku pod koniec 2018 roku.

Projekt Baltic LNG schodzi na drugi plan przez rozbudowę gazociągu bałtyckiego w ramach projektu Nord Stream 2, który jest konkurencyjnym rozwiązaniem na rzecz zwiększenia dostaw gazu na Zachód. Gazociąg ma poparcie Shella i innych europejskich spółek. Dostawy przy jego wykorzystaniu będą tańsze od tych słanych gazowcami. Baltic LNG ma także konkurencję w postaci Jamał LNG, który także ma posłużyć do dostaw na rynek europejski oraz azjatycki.