Rosja buduje dużą bazę wojskową u granic Ukrainy. Kreml szykuje się na dłuższą wojnę?

10 września 2015, 06:58 Alert

(Reuters/Patrycja Rapacka)

Według ustaleń agencji Reuters, Rosja rozpoczęła budowę dużej bazy wojskowej przy granicy z Ukrainą. Na jej terenie znajdą się już magazyny amunicji oraz koszary dla kilku tysięcy żołnierzy. Może to oznaczać, że Kreml szykuje się na długi konflikt z Kijowem.

Baza ma mieć nawet własny basen, lodowisko oraz fryzjera. W tym tygodniu robotnicy ogrodzili drutem kolczastym teren obok wsi Sołoty, wyznaczając teren pod bazę. Wyproszono stamtąd dziennikarzy Reutersa, zarzucając im, że są ukraińskimi szpiegami.

W tym samym miejscu obserwowano już aktywność wojskową w kwietniu 2015 roku. Miało to związek z intensyfikacją walk wzdłuż granicy ukraińskiej, która leży 25 kilometrów dalej. Widziano tam namioty i ciężarówki, oraz śmigłowce Mi-24 w sile dywizjonu, NATO oskarża Rosję o budowanie baz dla żołnierzy i sprzętu wysyłanego na Ukrainę jako wsparcie dla tzw.  separatystów. Rosja neguje jakoby jej personel był na Ukrainie. Ministerstwo Obrony nie odpowiada na stawiane na piśmie pytania o przeznaczenie bazy i czy ma ona coś wspólnego z konfliktem na Ukrainie.

Ministerstwo planuje budowę koszar dla 3500 żołnierzy, składy dla rakiet oraz magazyny amunicji w tym artyleryjskiej o łącznej powierzchni 6000 metrów kwadratowych. Plan postawienia tam szpitala na 50 łóżek zakłada napływ sporej liczby rannych.

Mieszkaniec wsi Sołóty Alexander Panczenko określił to, co widział jako budowę wojskowego miasteczka.

Reporter Reutersa widział robotników, którzy w poniedziałek rozkładali płot z drutu kolczastego oraz budowali drogę do miejsca budowy w okolicy pola kukurydzy pod wioską. Widział także dźwig i koparki. Rosjanin, który przedstawił się jako pracownik Federalnej Agencji Budownictwa Specjalnego, odmówił rozmowy z dziennikarzem, twierdząc jedynie, że powstający obiekt będzie tajny. Jeden z robotników oskarżył reportera o szpiegowanie na rzecz Ukrainy. Jego przełożeni zatrzymali samochód Reutersa i sfotografowali dokumenty dziennikarza. Zagrozili, że poinformują FSB. Plac budowy znajduje się koło linii kolejowej łączącej Sołoty z Moskwą i  Ługańskiem.

Rosja wypowiedziała trakat CFE,  ma więc ona prawo rozmieścić dodatkowe wojska i sprzęt przy swojej zachodniej granicy.

Na podstawie dokumentów, do których dotarł Reuters, Rosja zamierza w tym miejscu szkolić żołnierzy artylerii i obrony przeciwlotniczej, jak również załogi czołgów i pojazdów opancerzonych. Wojskowi mają także studiować taktykę US Army, określanej jako „prawdopodobny nieprzyjaciel”.

Baza ma mieć kwaterę główną, centrum łączności, jadalnię dla 2000 żołnierzy, centrum rekreacyjne z lodowiskiem, kompleks sportowy z basenem, korty do tenisa i badmintona oraz kompleks mieszkalny z 1000 apartamentów. Według opisanego dokumentu budowa ma być zakończona do końca kwietnia 2016. 

Walki między ukraińskimi siłami a terrorystami wspieranymi przez Rosjan kosztowały już życie 8000 ludzi od połowy kwietnia 2014.

Więcej informacji:

Jaceniuk: Ukraińska marynarka powróci na Krym; rozpoczęto manewry Sea Breeze 2015 w Odessie

Ukraina będzie miała nową doktrynę wojskową. Największy wróg? Rosja

Armie państw Europy Środkowo-Wschodniej zaopatrzą się w drony