Rosja chce dostarczać Chinom czystą energią

17 maja 2024, 11:15 Alert

Rosyjski prezydent Władymir Putin zadeklarował, że jego kraj może dostarczyć Państwu Środka czystą energię. Dodatkowo powiedział, że Rosja skróci czas kontroli na granicy z Chinami.

Chiny i Rosja. Źródło: freepik
Chiny i Rosja. Źródło: freepik

Trwa wizyta rosyjskiej delegacji w Pekinicie, Kommersant poinformował o słowach Władymira Putina o zacieniu współpracy między oboma krajami. Prezydent zadeklarował, że Rosja może dostarczyć chinom przyjazną środowisku energię oraz stworzyć przyjaźniejsze warunki inwestorom z Państwa Środka.

– Rosja z zadowoleniem nie tylko przyjmuje chęć chińskiego biznesu na rozpoczęcie produkcji w naszym kraju. Jesteśmy gotowi zapewnić inwestorom z Chin korzyści gospodarcze, pomoc i wsparcie oraz dostęp do unikalnej rosyjskiej bazy technologicznej i wysoko wykwalifikowanej kadry – powiedział Władymir Putin w trakcie ceremonii otwarcia VIII rosyjsko-chińskiego EXPO.

Rosyjski prezydent podkreślił, że współpraca między oboma państwami ma ogromny potencjał. Obiecał skrócenie czasu kontroli ładunków i transportu na granicy rosyjsko-chinskiej.

Putin zapowiedział też zwiększenie rosyjskich produktów rolnych do Chin, stwierdził, że są wysokiej jakości i przyjazne dla środowiska.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i obłożeniu Rosji przez Zachód sankcjami gospodarczymi, chiny zwiększyły import ropy. Dodatkowo wzrósł eksport do Rosji produktów, które mogą być wykorzystane w przemyśle zbrojeniowym, m.in. elektroniki do produkcji dronów.

Kommersant / Marcin Karwowski

Dyner: Wybór nowego ministra obrony Rosji może skutkować eskalacją działań zbrojnych na Ukrainie