Rosja chce wpuścić Wietnam do energetyki

7 kwietnia 2015, 09:53 Alert

(RIA Novosti/Reuters/Piotr Stępiński)

Według cytowanego przez agencję RIA Novosti premiera Dmitrija Miedwiediewa Rosja oraz Wietnam powinny szukać nowych form we współpracy w sektorze ropy i gazu ziemnego aby móc je dalej rozwijać.

,,Biorąc pod uwagę fakt, że nasza współpraca trwa od dłuższego czasu, ważne jest aby szukać nowych jej form” – powiedział Miedwiediew w wywiadzie dla wietnamskich mediów tuż przed wizytą w Hanoi.

Zdaniem rosyjskiego premiera chodzi nie tylko o wydobycie surowców, ale także o wspólne ich przetwarzanie oraz wykorzystanie różnorodnych, stymulujących mechanizmów do tego aby ,,współpraca rozwijała się tak dobrze jak na terenach szelfów wietnamskich oraz rosyjskich”.

,,Chodzi o wykorzystanie różnego rodzaju zachęt, w tym podatkowych, dlatego, że tam gdzie wydobywamy surowce ich zapasy się wyczerpują, wobec czego albo trzeba szukać ich głębiej albo szukać nowych obszarów, które w naturalny sposób potrzebują dodatkowych inwestycji” – dodał Miedwiediew.

Jak informował w listopadzie zeszłego roku BiznesAlert.pl doszło do podpisania umowy pomiędzy Gazpromem a PetroVietnam dotyczącej rozwoju złoża Nagumanwskoje znajdującego się w rejonie Orenburga oraz złoża Sewiero-Purowskoje położonego w regionie jamalsko-nieckim. W tym celu powołano spółkę Gazpromviet. Dzięki podpisanej umowie w przyszłym roku spółka będzie mogła wydobywać 2 mld m3 błękitnego surowca z wietnamskiego szelfu.

Zdaniem rosyjskiego premiera ,,rozmowy na linii Gazprom-PetroVietnam trwają już od 2009 roku. Obecnie stopień ich zaawansowania jest wysoki. Mam nadzieję, że w 2016 roku projekt, który połączy Gazprom z wietnamskimi partnerami będzie zrealizowany”.

Z kolei Rosneft oraz PetroVietnam osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia spółki jont-venture w celu eksploracji dwóch odcinków na szelfie Morza Peczorskiego (południowo-wschodnia zatoka Morza Barentsa).

Ponadto jak wczoraj poinformowała agencja Reuters Gazprom Neft jest zainteresowany zakupem 49% akcji operatora jedynej w Wietnamie rafinerii Dung Quat. W oświadczeniu rosyjskiej spółki można przeczytać, że od tego momentu posiada ona wyłączność na negocjacje z PetroVietnam dotyczące zakupu wyżej wymienionych udziałów od wietnamskiej firmy Bihn Son Co oraz irańskiego operatora rafinerii spółki Petrochemical Co.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wypowiedź rosyjskiego premiera. ,,Bardzo wysoko cenimy sobie naszą współpracę i jesteśmy przekonani, że jest ona korzystna finansowo zarówno dla Wietnamu jak i dla Rosji, wobec czego należy ją kontynuować. Mamy cały szereg rosyjskich projektów, do których chcemy zaprosić wietnamskich przyjaciół. Jest to rzadka praktyka kiedy zapraszamy zagraniczne przedsiębiorstwa do rozwoju złóż oraz produkcji surowców na terenie Rosji dlatego jest to wyjątkowa propozycja przygotowana specjalnie dla naszych wietnamskich partnerów” – powiedział Miedwiediew.

Warto także dodać, że według doniesień medialnych Rosjanie są w trakcie finalnych rozmów dotyczących utworzenia z Wietnamem strefy wolnego handlu.