Rosja chce wskrzesić Posejdona. „Pojawiły się nowe okoliczności”

31 sierpnia 2016, 12:45 Alert
Posejdon
Połączenie gazowe Posejdon. Grafika: IGI Poseidon

Jak poinformował na swojej stronie internetowej Gazprom 30 sierpnia w Mediolanie doszło do roboczego spotkania prezesa spółki Aleksieja Millera z wiceprezesem EDF oraz głównym dyrektorem wykonawczym Edison SpA Marcem Benayounem.

Szczególną uwagę strony poświęciły kwestiom organizacji południowej trasy dostaw rosyjskiego gazu do Europy poprzez projekt gazociągu ITGI Poseidon. Projekt miałby powstać w ramach realizacji memorandum o współpracy. Na spotkaniu omówiono projekt w kontekście wznowionych rozmów dotyczących realizacji gazociągu Turkish Stream.

Przypomnijmy, że 24 lutego w Rzymie Gazprom, włoski Edison SpA oraz grecka DEPA SA podpisały memorandum o dostawach gazu. Zakłada, że gaz będzie przesyłany z Rosji po dnie Morza Czarnego i przez państwa trzecie do Grecji i do Włoch. Ponadto według założeń studium wykonalności projektu ma zostać sporządzone do końca 2016 roku.

Jak dotychczas problemem pozostawał jednak brak technicznych możliwości dostarczenia rosyjskiego paliwa do Grecji oraz Włoch.  W grudniu 2014 roku Rosja podjęła decyzję o rezygnacji z projektu South Stream, a w listopadzie 2015 r.  zamrożono projekt gazociągu Turkish Stream. Jednak ponowne ocieplenie relacji na linii Moskwa-Ankara oraz powrót do rozmów w sprawie Turkish Stream stwarza możliwość dla kontynuowania dyskusji na temat projektu ITGI Poseidon.

Połączenie międzysystemowe Poseidon jest częścią Gazociągu ITGI (Interkonektor Turcja-Grecja-Włochy), który łącznie ma mieć 800 km długości oraz przepustowości 8-10 mld m3 rocznie. W listopadzie 2007 roku powstało 300 km połączenia Turcja-Grecja.

Gazprom/Piotr Stępiński