BezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektrycznaGaz. Energetyka gazowa

Rosja chce wywołać kryzys w Mołdawii używając energii jako broni

Dym emitowany przez elektrownie w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii (15 stycznia 2025 roku). Po przerwie dostaw gazu Mołdawia zaczęła wytwarzać ciepło m.in. dzięki ciężkim olejom opałowym (HFO). Źródło: PAP/EPA/Dumitru Doru

– Posługując się energią jak bronią strategiczną Rosja chce wywołać kryzys, by zagrozić bezpieczeństwu Mołdawii – oświadczył mołdawski premier Dorin Recean, cytowany w piątek przez agencję IPN. Ostrzegł przed wykorzystaniem przez Moskwę terytorium Naddniestrza do zaatakowania Ukrainy.

Według premiera celem Moskwy jest doprowadzenie do kryzysu humanitarnego w separatystycznym Naddniestrzu, który następnie może przerodzić się w kryzys bezpieczeństwa całego kraju.

Recean ocenił też, że Rosja chce wpłynąć na wyniki jesiennych wyborów parlamentarnych w Mołdawii. Jak wyjaśnił, gdyby w kraju powstał prorosyjski rząd Moskwa mogłaby wzmocnić swoją obecność wojskową w Naddniestrzu, a następnie jej siły mogłyby zaatakować Ukrainę z terytorium separatystycznej republiki.

Zainstalowanie prorosyjskich władz w Kiszyniowie umożliwiłoby też zabezpieczenie amunicji magazynowanej w Naddniestrzu, w tym w posowieckim magazynie w miejscowości Cobasna, przy samej granicy z Ukrainą, który jest największym tego typu obiektem w Europie Wschodniej – ostrzegł premier. W magazynie znajduje się około 20 ton amunicji, z czego około 6 ton wciąż nadaje się do użytku.

Naddniestrze siedzi na beczce rosyjskiego prochu

Według ekspertów potencjalna eksplozja na terenie kontrolowanego przez rosyjską armię składu osiągnęłaby siłę 10 kiloton (bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała moc 15 kiloton).

– Jest tam siła militarna, która może zmienić bieg wojny w Ukrainie, składająca się z niemal 10 tysięcy żołnierzy – podkreślił Recean.

Naddniestrze do tej pory zaopatrywane było w darmowy gaz przez rosyjski Gazprom. Pierwszego stycznia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Naddniestrza, gdy Ukraina nie przedłużyła umowy z Moskwą na tranzyt gazu przez swoje terytorium. Separatystyczne władze oświadczyły, że region mierzy się z „kryzysem energetycznym i humanitarnym”. Kilka dni temu władze w Tyraspolu zapowiedziały, że Moskwa może dostarczyć surowiec w ramach „pomocy humanitarnej”.

Biznes Alert / PAP

Ekspert: Naddniestrze zamarza w imię międzynarodowej gry Rosji


Powiązane artykuły

Donald Tusk, zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP

Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP. Decyzja ta ma związek z nasilającymi się zagrożeniami...
Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Udostępnij:

Facebook X X X