Gazprom wraca do gry z Chinami o gaz z Turkmenistanu

18 kwietnia 2019, 13:00 Alert

Gazprom podał, że wznowił import gazu ziemnego z Turkmenistanu, który został zatrzymany trzy lata temu. Rzecznik koncernu Siergiej Kuprijanow potwierdził, że dostawy z tego kraju już ruszyły. Turkmengaz, państwowa spółka gazowa Turkmenistanu, również potwierdziła tę wiadomość. Nie podano żadnych szczegółów dotyczących ilości gazu, który Rosja kupiłaby lub za jaką cenę.

Flaga Turkmenistanu. Źródło: Flickr
Flaga Turkmenistanu. Źródło: Flickr

Rosja była w przeszłości głównym importerem turkmeńskiego gazu, dopóki nie została zastąpiona przez Chiny w 2010 roku. Stosunkowo tani import gazu z Turkmenistanu i innych krajów Azji Środkowej umożliwił Rosji zwiększenie eksportu do Europy.

W 2015 roku Gazprom ogłosił zamiar ograniczenia importu turkmeńskiego gazu do 4 miliardów metrów sześciennych rocznie, w porównaniu 10 miliardami, który importował od 2010 roku, po czym w 2016 roku nastąpiło całkowite wstrzymanie. Wywarło to znaczną presję na gospodarkę Turkmenistanu, która jest w dużym stopniu uzależniona od węglowodorów jako stałego źródła gotówki. Zatrzymanie zakupów przez Rosję miało związek z załamaniem cen węglowodorów w 2014 roku. Nie bez znaczenia był też wzrost napięcia w stosunkach między Moskwą a byłą republiką radziecką przez konkurencję ze strony Chin. Gazprom planuje rozpocząć sprzedaż gazu do Chin w 2019 roku, stopniowo zwiększając przepływy do 38 mld m sześc. rocznie ze złóż we wschodniej Syberii.

Tymczasem chiński popyt na turkmeński gaz wzrósł do około 40 miliardów metrów sześciennych rocznie, dostawy odbywają się z wykorzystaniem rurociągu Azja Centralna-Chiny. Rok temu turkmeński prezydent Gurbanguły Berdymukhammedow zakończył ćwierćwieczną praktykę dostarczania darmowego gazu ziemnego, elektryczności i wody mieszkańcom Turkmenistanu w ramach państwowych oszczędności. W styczniu Turkmenistan rozpoczął budowę wielomiliardowego projektu budowy autostrad międzypaństwowych, w którym to projekcie państwa regionu Azji Centralnej pokładają nadzieję na pobudzenie handlowe.

Turkmenistan posiada czwarte co do wielkości odkryte rezerwy gazu ziemnego na świecie, ale wciąż ma ograniczoną infrastrukturę do eksportu swoich zasobów energetycznych.

Radio Wolna Europa/Michał Perzyński