Rosja demontuje gazociąg na Ukrainę

16 czerwca 2020, 06:15 Alert

Według Serhija Makagona, szefa operatora systemu gazociągów na Ukrainie (OGTSU), Gazprom rozpoczął demontaż gazociągu, który odpowiada za przesył gazu na Ukrainę. 

Kontrola gazociągów. fot. Gazprom
Kontrola gazociągów. fot. Gazprom

Motywacje Gazpromu

Chodzi o gazociąg Jamburg-Sudża. Plany rozbiórki 4300 km gazociągu pojawiły się w 2016 roku. Gazprom motywował to chęcią uzyskania oszczędności sięgających 1,6 mld dolarów rocznie. Poza rurociągiem, Rosjanie chcieli również zdemontować 61 stacji kompresorowych o łącznej mocy 3 MW.

Makagon uważa, że fizyczna likwidacja gazociągu do granicy z Ukrainą jest problemem, ponieważ nawet teoretycznie wyklucza możliwość przesyłu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Według szefa OGTSU, po ustaniu tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainy, spółka skupi się na realizacji małego tranzytu polegającego na świadczeniu usług przesyłowych klientom zagranicznym. Makagon szacuje, że roczne zapotrzebowanie na tego typu usługę wyniesie pomiędzy 25-30 mld m sześc. gazu. Obecnie inwestycje spółki nastawione są na ten rodzaj działalności oraz zabezpieczenie możliwości infrastrukturalnych dostaw gazu na obszary centralnej i wschodniej Ukrainy

OilPoint/Mariusz Marszałkowski

Ukraina przygotowuje się na przerwę przesyłu gazu z Rosji po 2025 roku