Dziura po węglowodorach zmusza Rosję do zaciskania pasa

4 lipca 2023, 07:00 Alert

Minister finansów wyszedł z śmiałą propozycją ograniczenia wydatków w celu łatania rekordowej dziury budżetowej Rosji powstałej po utracie połowy przychodów ze sprzedaży węglowodorów. Pojawił się opór, a resorty mają poszukać oszczędności same.

Źródło: freepik
Źródło: freepik

Ministerstwo finansów kierowane przez Antona Siluanowa zaproponowało ograniczenie wydatków budżetowych o 10 procent w celu ograniczenia dziury budżetowej, o czym dowiedziały się Wiedomosti. Uczestnicy spotkania rządowej komisji budżetowej odrzucili jednak ten pomysł, proponując w zamian najpierw określenie wydatków priorytetowych przez poszczególne resorty.

Wydatki mają być cięte w obszarach nieobjętych ochroną, a zatem nie w obszarze polityki społecznej oraz innych obowiązków państwa. Bank Centralny opowiedział się przeciwko większym pożyczkom mającym zmniejszyć różnicę między wydatkami a przychodami.

Deficyt budżetowy w Rosji sięgnął w czerwcu 42 mld dolarów. Jednakże Rosjanie uzupełniają go z Funduszu Bogactwa Narodowego finansowanego ze sprzedaży węglowodorów. Te przynoszą coraz mniejszy przychód i spadły o 36 procent w maju 2023 roku rok do roku do 7 mld dolarów.

Wiedomosti / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Zwycięstwa pod znakiem implozji energetycznej Rosji (ANALIZA)